Search
Close this search box.

Sve što treba znati o BRCA 1 i BRCA 2 genima te testiranju na BRCA mutacije

Općenito o BRCA genima i BRCA testiranju

BRCA 1 i BRCA 2 su geni koji imaju veliku ulogu u prevenciji raka.  Pripadaju klasi gena koji se nazivaju supresori tumora jer osiguravaju da stanice ne rastu ili da se ne dijele prebrzo i to na način da popravljaju prirodne pogreške u DNK nastale reprodukcijom tijekom stanične diobe.

BRCA testiranjem provjeravaju se mutacije u oba gena što osobama koje su pozitivne na mutaciju može pomoći donijeti odluku o koracima koje mogu poduzeti kako bi smanjili rizik od nastanka raka. To su geni koji najčešće mutiraju kod osoba u čijim obiteljima postoji netko s dijagnozom raka dojke, jajnika, gušterače ili prostate. Postoje i drugi srodni geni koji se uključuju u ovo testiranje.

Povezanost između BRCA mutacija i nastanka raka

Ako jedna kopija BRCA gena ima mutaciju on neće ispravno funkcionirati i može povećati nečiji rizik od razvoja određenih vrsta raka uključujući rak dojke ili jajnika. Otprilike kod 50 od 100 žena koje imaju mutaciju gena BRCA 1 ili BRCA 2 razvit će se rak dojke, a kod 30 od 100 žena razvit će se rak jajnika do 70. godine života. Ukupno, oko 5 do 10 posto dijagnoza raka dojke i oko 15 posto dijagnoza raka jajnika povezano je s mutacijom BRCA gena.

Varijante BRCA gena obično su prisutne u svakoj stanici tijela i mogu se pronaći krvnim testom. Međutim, kopije ovih gena u stanicama dojke, jajnika i drugim stanicama najvažnije su za razvoj raka u tim organima. Još uvijek nije jasno zašto je rizik od raka većinom ograničen na nekoliko mjesta u tijelu.

Razlika između BRCA 1 i BRCA 2 mutacija

Dva gena BRCA 1 i BRCA 2 ukazuju na različite razine rizika koje pacijenti imaju u razvoju raka dojke, jajnika, gušterače ili prostate. Studija objavljena 2015. godine pratila je pojavu raka dojke i jajnika u razdoblju od 75 godina kod 31 000 žena koje su naslijedile BRCA mutacije. Otkrilo se da mutacije na oba kraja gena BRCA 1 povećavaju rizik od raka dojke više nego rizik od raka jajnika. Nasuprot tome, skupina mutacija koje se javljaju u srednjem dijelu gena povećala je rizik od nastanka raka jajnika više nego rizik od raka dojke. Također je utvrđeno ukoliko je mutacija promijenila duljinu proteina izvedenog iz gena BRCA 2 postoji veći rizik od razvoja raka jajnika i drugih ginekoloških karcinoma. Nedavna istraživanja otkrila su da BRCA geni imaju ulogu i kod nastanka drugih vrsta raka. Utvrđeno je da je mutacija gena BRCA 2 povezana s većim rizikom od nastanka raka prostate, osobito kod muškaraca mlađih od 65 godina. Geni BRCA 1 i BRCA 2 su također povezani s većom vjerojatnošću nastanka raka gušterače.

Osobe prikladne za testiranje na BRCA mutacije

Početkom 2024. godine Američko društvo za kliničku onkologiju (ASCO) i Društvo za onkološku kirurgiju (SSO) donijeli su preporuku da se sve osobe mlađe od 65 godina, kojima je dijagnosticiran novi rak dojke, testiraju na mutaciju BRCA1/2.

 

Testiranje bi trebali provesti i pacijenti s novom dijagnozom raka dojke stariji od 65 godina ako su:

  • kandidati za liječenje PARP inhibitorima
  • imaju trostruko negativan rak dojke
  • imaju osobnu ili obiteljsku povijest raka povezanog s mutacijom gena
  • ako su muškarci

 

Dakle, radi se o odstupanju od dosadašnje prakse gdje se testiranje nudilo sam na temelju obiteljske povijesti. Važno je surađivati sa stručnjakom za kliničku genetiku kako bi se razumjelo zašto se preporučuje testiranje te također ukoliko se otkrije neka varijanta.

Treba li osoba s BRCA mutacijom provesti mastektomiju

Osobe kod kojih je test pozitivan na nasljednu BRCA mutaciju mogu odlučiti poduzeti određene korake kako bi smanjili mogućnost nastanka novog raka dojke i to na način da se često podvrgnu bilateralnoj (dvostrukoj) mastektomiji (odstranjivanje dojki). S druge strane, neke osobe mogu odabrati dodatan probir (dodatne pretrage) radije nego mastektomiju.

Postotak pozitivnih BRCA testova

Mutacije BRCA 1 i BRCA 2 su nasljedne što znači da ukoliko nečiji roditelj ima mutaciju BRCA gena ta osoba također ima 50 % šansu da ima ovu mutaciju. Međutim, štetne BRCA mutacije nisu uobičajene u općoj populaciji. Npr. jedna od svakih 400 žena u SAD-u ima mutaciju gena BRCA 1 ili BRCA 2. Testiranje BRCA provjerava mutacije u bilo kojem genu i može pomoći ljudima koji su pozitivni da odluče koje će korake poduzeti kako bi smanjili rizik od nastanka raka.

Koraci nakon što je osoba BRCA pozitivna

Pojedince koji su pozitivni na BRCA mutacije treba educirati o implikacijama njihovog genetskog rizika, uključujući preporuke za probir (pretrage). Te se osobe mogu odlučiti za češće preglede dojki, slikovnu dijagnostiku i probir u ranijoj dobi te preventivnu mastektomiju ili se uključiti u kliničke studije lijekova za smanjenje rizika od nastanka raka dojke. Osobe s mutacijama BRCA 1 također su izložene povećanom riziku od raka jajnika te im se preporučuje uklanjanje jajnika i jajovoda nakon što su odlučili da više neće imati djecu ili u dobi od 35 do 40 godina. Budući da je rizik niži i nastupa kasnije za mutaciju BRCA 2 žene koje nose BRCA 2 varijantu trebaju planirati uklanjanje jajnika i jajovoda između 45 i 50 godina.

Dana-Farber institut za rak (SAD) trenutno provodi kliničko ispitivanje može li se rizik od raka janika smanjiti uklanjanjem samo jajovoda dok bi se jajnici uklonili naknadno kad žene bude bliže prirodnoj menopauzi.

Postojanje BRCA mutacije i način liječenja

Postojanje BRCA mutacije može utjecati na vrstu liječenja osobe. Sve je veća vjerojatnost da će pacijenti s nasljednim BRCA mutacijama kao i oni sa stečenim mutacijama samo u svojim tumorima imati koristi od novih klasa lijekova kao što su: PARP inhibitori, drugi inhibitori kontrolnih točaka staničnog ciklusa i ciljani lijekovi sami ili u kombinaciji s imunoterapijom.

Izvor: link

Podijeli

NOVOSTI

Najnovija istraživanja sugeriraju da rizik od nastanka raka debelog crijeva može ovisiti o tome čime se hrane crijevne bakterije. Crijevni...

(članak pregledan od strane liječnika specijalista iz područja onkologije) Stanične terapije koje se često nazivaju i „žive terapije“ oblik su...

Stres opisuje ono što ljudi doživljavaju kada su pod mentalnim, fizičkim ili emocionalnim pritiskom. Neki od fizičkih simptoma i znakova...

Sudjelovanje u iskrenom dijalogu s pacijentima predstavlja važan klinički izazov vezano uz brz napredak u primjeni terapija za ozbiljna medicinska...

Dana 01.08.2024. godine na snagu je stupila Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o socijalnoj skrbi (Službeni Glasnik Grada Zagreba...

Pošaljite nam poruku