Search
Close this search box.

Imunoterapija i cjepiva

Imunoterapija koristi tvari proizvedene u tijelu ili u laboratoriju za jačanje imunološkog sustava i pomoć tijelu da pronađe i uništi stanice raka. Imunoterapijom se mogu liječiti različite vrste raka te se može koristiti sama ili u kombinaciji s kemoterapijom i/ili drugim načinima liječenja raka.

Različite  vrste imunoterapije djeluju na različite načine. Neki imunoterapijski tretmani pomažu imunološkom sustavu zaustaviti ili usporiti rast stanica raka, dok drugi pomažu imunološkom sustavu uništiti stanice raka ili spriječiti širenje raka na druge dijelove tijela.

Postoje slijedeće vrste imunoterapije:

  • Monoklonska antitijela i inhibitori imunoloških kontrolnih točaka – monoklonska antitijela rade se u laboratoriju kako bi potakla prirodna antitijela u tijelu ili sama djeluju kao antitijela. Mogu se koristiti za blokiranje aktivnosti abnormalnih proteina u stanicama raka ili za jačanje imunološkog sustava zaustavljajući imunološke kontrolne točke. Tijelo koristi imunološke kontrolne točke kako bi prirodno zaustavilo odgovor imunološkog sustava i spriječilo imunološki sustav da napadne zdrave stanice. Stanice raka mogu pronaći način da se sakriju od imunološkog sustava aktiviranjem ovih kontrolnih točaka. Dakle, inhibitori kontrolnih točaka sprječavaju stanice raka da blokiraju imunološki sustav. Uobičajene kontrolne točke na koje ovi inhibitori utječu su putevi PD-1/PD-L1 i CTLA-4.
  • Nespecifične imunoterapije – pomažu imunološkom sustavu da unište stanice raka. Postoje slijedeće vrsta nespecifičnih imunoterapija:
    • Citokini – proteini koji šalju poruke između stanica kako bi aktivirali imunološki sustav. Postoje dvije vrsta: Interferoni su proteini koje proizvodi imunološki sustav kako bi upozorio tijelo da u njemu postoji patogen, obično virus. Mogu se proizvesti u laboratoriju kako bi pomogli imunološkom sustavu u borbi protiv raka. Interleukini su proteini koji prenose poruke između stanica te započinju imunološki odgovor. Također se mogu proizvesti u laboratoriju.
    • Bacillus Calmette Guerin (BCG) – ova vrsta imunoterapije slična je bakteriji koja uzrokuje tuberkulozu i koristi se za liječenja raka mokraćnog mjehura na način da aktivira imunološki sustav da uništi tumorske stanice.
  • Onkolitička virusna terapija – koristi viruse koji su promijenjeni u laboratoriju kako bi uništili stanice raka. U tumor se ubrizga genetski modificirana verzija virusa. Kada virus uđe u stanice raka napravi svoju kopiju. Kao rezultat stanice raka pucaju i umiru. Kako stanice umiru oslobađaju proteine koji pokreću imunološki sustav da cilja sve stanice raka u tijelu pacijenta koje imaju iste proteine kao mrtve stanice raka. Virus ne ulazi u zdrave stanice. Trenutno je u SAD-u odobrena jedna vrsta onkolitičke virusne terapije za liječenje uznapredovalog melanoma.
  • T-stanična terapija – T stanice su imunološke stanice koje se bore protiv infekcije. U terapiji T stanicama liječnik uklanja T stanice iz krvi. Zatim se u laboratoriju stanicama dodaju specifični proteini koji se nazivaju receptori koji omogućuju T stanicama da prepoznaju stanice raka. Promijenjene T stanice se vraćaju u tijelo te tamo pronalaze i uništavaju stanice raka. Ova takozvana CAR-T terapija koristi se za liječenje određenih vrsta raka krvi.
  • Cjepiva protiv raka – izlaže imunološki sustav stranom proteinu koji se naziva antigen. To potiče imunološki sustav da prepozna i uništi taj antigen ili srodne tvari. Postoje dvije vrste cjepiva protiv raka: cjepiva za prevenciju i cjepiva za liječenje raka. Primjer cjepiva za prevenciju je cjepivo za zaštitu od humanog papiloma virusa (HIV), virusa koji može uzrokovati određene vrste raka. Primjer cjepiva za liječenje raka je cjepivo kojim se liječi uznapredovali rak prostate koji ne reagira na hormonsku terapiju.

 

Nuspojave inhibitora imunoloških kontrolnih točaka su: problemi sa kožom poput osipa i svrbeža, problemi s probavnim traktom kao što su upala debelog crijeva i problemi s gutanjem, problemi s mišićima i zglobovima, utjecaj na živčani sustav, anemija, upala pluća itd.

Nuspojave T-stanične terapije su: temperatura, mučnina, glavobolja, osip, niski krvni tlak

Podijeli

NOVOSTI

Najnovija istraživanja sugeriraju da rizik od nastanka raka debelog crijeva može ovisiti o tome čime se hrane crijevne bakterije. Crijevni...

(članak pregledan od strane liječnika specijalista iz područja onkologije) Stanične terapije koje se često nazivaju i „žive terapije“ oblik su...

Stres opisuje ono što ljudi doživljavaju kada su pod mentalnim, fizičkim ili emocionalnim pritiskom. Neki od fizičkih simptoma i znakova...

Sudjelovanje u iskrenom dijalogu s pacijentima predstavlja važan klinički izazov vezano uz brz napredak u primjeni terapija za ozbiljna medicinska...

Dana 01.08.2024. godine na snagu je stupila Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o socijalnoj skrbi (Službeni Glasnik Grada Zagreba...

Pošaljite nam poruku