Search
Close this search box.

Rak dojke kod mlađih osoba

Što bi trebalo znati vezano uz dijagnozu raka dojke kod mlađih osoba

Dijagnoza raka dojke predstavlja šok za osobu bilo koje dobi, ali to je posebno izraženo kod mlađih osoba koje osim što se moraju suočiti s izazovom liječenja ozbiljne bolesti nalaze se na početku svoje karijere, podižu obitelj ili planiraju imati obitelj. Također, mogu bit zabrinuti zbog završetka obrazovanja, napredovanja u karijeri, izgradnje osobnih odnosa ili vlastitog izgleda.

Koje osobe mlađe dobi imaju povećani rizik od dijagnoze raka dojke?

Osobe ženskog spola kojima je:

  • Netko od srodnika u prvom koljenu obolio od raka dojke ili jajnika prije 40. godine života i to posebno ako je ovu dijagnozu imalo više osoba u najbližem srodstvu ili ako je rak dojke dijagnosticiran srodniku muškog spola
  • Imaju mutaciju gena koja je povezana s rakom dojke kao što je BRCA 1 i BRCA 2
  • Prethodno su imali liječenje radioterapijom u području grudnog koša

 

Treba li se kod mlađih osoba provoditi probir raka dojke?

Prema smjernicama Radne skupine za prevenciju u SAD-u za probir raka dojke:

  • Osobe u dobi od 18 do 40 godina trebale bi obaviti godišnji liječnički pregled. Mamografija većinom nije potrebna, jer obično nije učinkovita za mlađe osobe. Međutim, ukoliko osoba ima značajno povećan rizik mamografija i MR pretraga mogu biti opravdani
  • Osobe u dobi od 40 do 74 godine trebale bi obaviti mamografiju svake dvije godine uz godišnje liječničke preglede. Neke osobe u ovoj dobnoj skupini mogu se odlučiti za godišnju mamografiju na temelju razgovora sa svojim liječnikom

 

Preporuke se odnose na osobe s prosječnim rizikom koje nemaju genetsku mutaciju ili obiteljsku povijest raka dojke ili druge glavne faktore rizika.

 

Što pojedinci mogu učiniti kako bi smanjili rizik od nastanka raka dojke?

Osobe s prosječnim rizikom od nastanka raka dojke mogu dugoročno zadržat niski rizik usvajanjem zdravih životnih navika kao što su:

  • Redovita tjelovježba
  • Ograničenje konzumacije alkohola
  • Redoviti liječnički pregledi
  • Prijavljivanje liječniku bilo kakvih uočenih kvržica na dojkama, kao i bilo kakvog neuobičajenog iscjetka iz bradavice, boli i promjena na koži dojke

 

Studije nisu pokazale da redoviti samo pregledi dojki pomažu u smanjenju smrtnosti od raka dojke, ali pomažu ženama kako bi postale svjesne promjena u izgledu i osjetu u dojkama i na taj način sve promjene trebaju prijaviti liječniku.

Mlađe osobe s rizikom većim od prosjeka trebaju razgovarati s liječnikom o zakazivanju redovitih, intenzivnijih pregleda koji mogu uključivati i MR dojki.

Mlađe osobe s većim rizikom od nastanka raka dojke također mogu odlučiti poduzeti preventivne mjere koje uključuju:

  • Uklanjanje jajnika, što smanjuje rizik od nastanka raka jajnika i dojke
  • Uklanjanje dojki
  • Terapija lijekovima i drugi pristupi koji se trenutno proučavaju

Je li rak dojke drugačiji kod mlađih osoba u odnosu na starije osobe?

Kao i kod starijih osoba najčešći tip raka dojke kod mlađih osoba je rak dojke pozitivan na estrogenske receptore, HER2 negativan. Međutim, kod mlađih osoba u odnosu na starije osobe postoji veća vjerojatnost od nastanka HER2 pozitivnog i trostruko negativnog raka dojke.

HER2 pozitivni tumori dojke imaju visoke razine proteina HER2 koji omogućavaju stanicama raka da se brzo šire i rastu. Srećom, postoji velika vjerojatnost da će reagirati na terapije kojima se cilja ovaj protein.

Poput HER2 pozitivnog raka dojke i trostruko negativni rak dojke brzo raste. Naziva se trostruko negativnim jer stanice raka nemaju receptore za hormone estrogen i progesteron te nemaju visoku raznu HER2 proteina.

Primaju li mlađe osobe s dijagnozom raka dojke drugačije terapije u odnosu na starije osobe?

Liječenje je općenito isto bez obzira na dob uz nekoliko iznimaka.

Ako je npr. pacijentica u pred menopauzi i njezin rak je ER pozitivan što znači da je rast raka potaknut estrogenom ili progesteronom može primiti terapiju za blokadu funkcije jajnika kao i lijek tamoksifen (blokada djelovanja estrogena) ili lijekove poznate kao inhibitori aromataze (blokiranje enzima ključnog u proizvodnji estrogena).

Mlađi se pacijenti također mogu odlučiti podvrgnuti agresivnim intervencijama jer je vjerojatnije da će ih dobro podnijeti.

Mogu li mlađe osobe s dijagnozom raka dojke imati djecu nakon završetka liječenja?

Iako kemoterapija koja se koristi u liječenju raka može utjecati na plodnost pacijentima su na raspolaganju različite mogućnosti ukoliko se nadaju da će imati djecu u budućnosti ili žele tu mogućnost ostaviti otvorenom. Postoje različiti programi za očuvanje plodnosti kod odraslih osoba i djece.

Koje su mogućnosti ukoliko se nekom dijagnosticira rak dojke tijekom trudnoće?

U mnogim slučajevima liječenje se može zakazati i provesti na način koji omogućuje iznošenje trudnoće do kraja.

Istraživanja koja su u tijeku na tom području nastavljaju ukazivati na sigurne načine za vođenje trudnoće i liječenja raka. Npr. međunarodna studija iz 2023. otkrila je da pacijentice koje primaju endokrinu terapiju za rak dojke s pozitivnim hormonskim receptorima mogu pauzirati primjenu ove terapije kako bi nastavile trudnoću bez povećanja rizika od recidiva.

Kako rak dojke može utjecati na psihičko i emocionalno stanje osobe?

Mlađe osobe s dijagnozom raka dojke mogu biti zabrinute kako će bolest i liječenje utjecati na njihov izgled tijela, seksualno funkcioniranje, plodnost, veze, karijeru i sposobnost skrbi za svoju djecu i obitelj. 

Pružanjem pravovremenih i točnih informacija liječnici i savjetnici za mentalno zdravlje mogu pacijentima dati realnu sliku o tome što mogu očekivati i ponuditi im strategije za suočavanje s fizičkim i emocionalnim izazovima liječenja.

Npr. u nekim centrima za rak postoje interaktivni web programi za mlađe pacijente u kojima pacijenti mogu ispunjavati ankete o svojim fizičkim i psihičkim simptomima te dobiti online obrazovne materijale o tome kako kontrolirati ove simptome.

Koje su usluge posebno dostupne mlađim osobama s dijagnozom raka dojke?

U nekim centrima za rak postoje programi kojima se pruža sveobuhvatna skrb, podrška i edukativne usluge pacijentima kojima je rak dojke dijagnosticiran u dobi od 45 godina ili ranije.

Kliničke usluge mogu uključivati genetsko testiranje i savjetovanje, usluge vezane uz plodnost i reprodukciju, edukacija i savjetovanje o preživljavanju raka dojke. Također postoje liječnički timovi koji imaju iskustvo u pomaganju mlađim odraslim osobama u liječenju raka dojke tijekom trudnoće i u liječenju mlađih pacijenata s metastatskim rakom dojke.

Postoje programi koji nude različite potpore i obrazovne resurse prilagođene potrebama mlađih odraslih osoba te uključuju grupnu podršku, nutricionističku uslugu, integrativne terapije, program seksualnog zdravlja, tečajevi tjelovježbe i duhovna skrb.

Koja su istraživanja u tijeku kako bi se pomoglo mladima s dijagnozom raka dojke?

U tijeku su različite studije koje se provode s ciljem boljeg razumijevanja biologije raka dojke kod mlađih osoba, razvoja novih učinkovitijih terapija i poboljšanja ishoda liječenja.

Izvor: https://blog.dana-farber.org/insight/2022/03/breast-cancer-in-young-people-what-you-need-to-know/?fbclid=IwY2xjawGIFqhleHRuA2FlbQIxMQABHc0KNtBxc-ILgvrWceIwcm2Nl6xawKcqSd071wxF-G1I8L6WSwVMC7T2Cw_aem_iB7DDWizu4mPNoKZFSUH4A

Podijeli

NOVOSTI

Najnovija istraživanja sugeriraju da rizik od nastanka raka debelog crijeva može ovisiti o tome čime se hrane crijevne bakterije. Crijevni...

(članak pregledan od strane liječnika specijalista iz područja onkologije) Stanične terapije koje se često nazivaju i „žive terapije“ oblik su...

Stres opisuje ono što ljudi doživljavaju kada su pod mentalnim, fizičkim ili emocionalnim pritiskom. Neki od fizičkih simptoma i znakova...

Sudjelovanje u iskrenom dijalogu s pacijentima predstavlja važan klinički izazov vezano uz brz napredak u primjeni terapija za ozbiljna medicinska...

Dana 01.08.2024. godine na snagu je stupila Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o socijalnoj skrbi (Službeni Glasnik Grada Zagreba...

Pošaljite nam poruku