Znanstvenici iz odjela za epidemiologiju raka sa sveučilišta Oxford, zajedno sa suradnicima iz drugih međunarodnih institucija, utvrdili su značajnu povezanost između prehrane i rizika od nastanka raka debelog crijeva. U istraživanju je sudjelovalo 542 778 žena iz Ujedinjenog Kraljevstva te se pokazala pozitivna korelacija između konzumacije alkohola i nastanka raka debelog crijeva te zaštitna uloga kalcija i mliječnih proizvoda. Rak debelog crijeva je rangiran kao treći najrašireniji rak u svijetu.
U studiji su tijekom nešto više od 16 godina prikupljani podaci od 542 778 žena tijekom kojih je kod 12 251 žena dijagnosticiran rak debelog crijeva.
Alkohol i crveno / prerađeno meso ponovno su potvrdili svoju klasifikaciju kao kancerogene tvari. Konzumacija alkohola povezana je s povećanim rizikom od nastanka raka debelog crijeva pri čemu svakih 20 grama konzumiranog alkohola dnevno (oko dva pića) povećava rizik za 15 %. Konzumacija crvenog i prerađenog mesa povezana je s povećanim rizikom, a svakih dodatnih 30 grama dnevno (jedna kriška slanine) povećava rizik za 8 %.
Kalcij predstavlja zaštitni faktor nastanka raka debelog crijeva i to posebno zbog svoje uloge u vezivanju žučnih i slobodnih masnih kiselina u crijevima i na taj način smanjenju karcinogene izloženosti sluznice debelog crijeva. Svakih dodatnih 300 mg kalcija dnevno (čaša mlijeka) smanjuje rizik za 17 %. Osim u mlijeku i mliječnim proizvodima kalcij se nalazi u tamnozelenom povrću poput brokule, lisnatom povrću poput kelja, kao i nekim školjkama i ribama (sardine). Može ga se naći i u zobenom, sojinom i bademovom napitku. Odrasle osobe u dobi od 19 do 50 godina trebale bi konzumirati oko 1000 mg kalcija dnevno.
Mlijeko, jogurt, kao i druga hrana bogata kalcijem, magnezijem, riboflavinom (vitamin B2) i kalijem također se povezuje sa smanjenim rizikom od nastanka raka debelog crijeva. Daljnjim analizama utvrđeno je da je primarno kalcij pokretač ove povezanosti.
Genetske analize otkrile su da pojedinci s genetskim varijantama povezanim s većom konzumacijom mlijeka imaju 40 posto manji rizik od nastanka raka debelog crijeva za svakih 200 grama konzumacije mlijeka dnevno.
Nekoliko vrsta žitarica, voća i hranjivih tvari također je povezano sa smanjenim rizikom od nastanka raka debelog crijeva. Konzumacija 20 grama cjelovitih žitarica dnevno (pola kriške kruha od cjelovitih žitarica) povezuje se s 10 % manjim rizikom, konzumacija 40 grama žitarica dnevno (otprilike jedna porcija) smanjuje rizik za 7 %, jedna jabuka dnevno (oko 5 grama vlakana) smanjuje rizik za 8 %, dodavanje 200 grama voća (jedna šalica) smanjuje rizik za 10 %. Svakodnevno konzumiranje lisnatog povrća (100 grama folne kiseline dnevno) povezano je s 12 % manjim rizikom, dok veći unos vitamina C (100 mg ili jedna naranča) smanjuje vjerojatnost nastanka raka debelog crijeva za 10 %.
Ključni zaključak studije je da kalcij može pomoći u smanjenju rizika od nastanka raka debelog crijeva, ali niti jedan pojedinačni čimbenik ne može u potpunosti spriječiti nastanak ove bolesti. Sudjelovanje u Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva nakon 50 godine života te smanjenje konzumacije alkohola i crvenog mesa, povećanje unosa vlakana, kalcija i tjelovježba ključni su čimbenici u smanjenju vjerojatnosti nastanka raka debelog crijeva.
Što se tiče kalcija, zaključak istraživanja je da je potrebno provesti daljnja istraživanja kako bi se utvrdili zaštitni mehanizmi kalcija i procijenile zdravstvene implikacije visokog unosa kalcija.
Izvor: https://medicalxpress.com/news/2025-01-alcohol-colorectal-cancer-calcium.html?utm_source=nwletter&utm_medium=email&utm_campaign=daily-nwletter; https://www.nature.com/articles/s41467-024-55219-5