Onkolozi s kojima je obavljen razgovor posvećuju veliku pozornost prehrani, tjelesnoj aktivnosti, kontroli stresa i drugim zdravim navikama. Svi oni smatraju da zdrave navike mogu kratkoročno i dugoročno poboljšati zdravlje građana.
Prema internističkom onkologu Eduardu Vilar-Sanchezu (MD Anderson Cancer Center, SAD) upravo promjene u životnim stilovima dovode do toga da se rak općenito dijagnosticira u sve mlađoj dobi. Prehrambene navike i tjelesna aktivnost drastično su se promijenile u zadnjih 30 do 40 godina. Ključno je shvatiti da je za nastanak raka odgovorno naše ponašanje i stil života. Važno je toga biti svjestan i pravovremeno intervenirati kako bi se smanjio rizik od nastanka raka.
Naravno, kao važni faktori rizika od nastanka raka ističu se genetika i izloženost faktorima iz okoliša, ali životne navike se nikako ne smiju zanemariti jer nad tim čimbenicima čovjek ima veću kontrolu.
Doktorica Julia Brockway – Marchello, internistički onkolog u Memorial Sloan Kettering Cancer Center (SAD), u razgovoru s pacijentima o promjenama životnog stila promovira zdravi način života i zdrave navike koje mogu pomoći pacijentima u smanjenju rizika od povratka bolesti, ali također i u fizičkom i mentalnom smislu. To svakako uključuje razmišljanja o prehrani i tjelovježbi kao i jednostavne dnevne navike koje je potrebno usvojiti i izbjegavati.
Zdravo se hraniti većinu vremena
Svi stručnjaci iz područja onkologije s kojima se je vodio razgovor naglašavaju važnost prehrane za odražavanje zdrave tjelesne težine
Internistički onkolog Suneel Kamath iz Cleveland Clinic (SAD) smatra ako postoji ijedna stvar kojom se pojedinac treba pozabaviti u cilju prevencije raka onda je to na prvom mjestu održavanje zdrave tjelesne težine. Po njemu je prekomjerna tjelesna težina jedan od glavnih uzroka različitih vrsta raka.
Stručnjaci iz područja onkologije izdvajaju mediteransku prehranu kao obrazac za zdravu prehranu što podrazumijeva svježe namirnice, cjelovite žitarice, nemasne proteine, maslinovo ulje, mahunarke, orašaste plodove i sjemenke.
Onkolog Vilar-Sanchez odrastao je na mediteranskoj prehrani bogatoj svježim povrćem i drugom cjelovitom hranom. I dalje preferira istu vrstu prehrane te još više smanjuje konzumaciju mesa, a posebno crvenog mesa. Umjesto toga se odlučuje za biljne izvore proteina kao što su grah i mahunarke.
Onkolog Kamath je također veliki zagovornik mediteranske prehrane. Preferira što više ribe u prehrani, dok je smanjio konzumaciju crvenog mesa i prerađene hrane. Konkretno, jede puno tamnog lisnatog povrća (kelj, špinat), kao i brokulu, papriku i mrkvu.
Prema onkologici Brockway – Marchello iako stručnjaci preporučuju izbjegavanje prerađenog mesa kao i previše slatke hrane, ipak se i ova hrane ne mora u potpunosti izbaciti. Problem je ukoliko se npr. hrenovke i druga brza hrana konzumiraju svakodnevno jer onda to zasigurno neće pridonijeti poboljšanju nečijeg cjelokupnog zdravlja. Smatra da se sve svodi na mjerenost. Moguće je konzumirati i slatke poslastice ali umjereno i ne previše često. Ukoliko se povremeno i uživa u slatkom preporuka je držati se domaćih proizvoda jer kupovni i unaprijed zapakirani proizvodi često su napravljeni od prerađenih sastojaka upitne kvalitete.
Umjereno konzumirati alkohol
Prema mišljenju onkologice Brockway – Marchello smanjenje ili ograničavanje konzumacije alkohola povezeno je sa smanjenim rizikom od pojave i ponovnog pojavljivanja raka i to posebno raka dojke i raka jetre. Doktor Kamath smatra da ne postoji sigurna količina alkohola za konzumaciju.
Onkolog Vilar-Sanchez smatra da konzumacija alkohola može biti dio povremenih društvenih događanja, ali pri tome je preporuka crno vino koje je dopušteno umjereno konzumirati kao dio mediteranske prehrane.
Biti fizički aktivan tijekom dana
Svi navedeni stručnjaci iz područja onkologije naglašavaju važnost redovitog bavljenja tjelesnom aktivnošću, odnosno bavljenja različitim sportovima i hodanjem tijekom dana. Onkolog Vilar-Sanchez smatra da tjelesna aktivnost pomaže u regulaciji tjelesne težine, a ima i druge dobrobiti posebno za zdravlje kardiovaskularnog sustava. On najmanje tri puta tjedno trči na traci za trčanje, a također igra tenis s djecom i prijateljima što mu također omogućava da provodi vrijeme vani te socijalizaciju.
Onkologica Brockway – Marchello počela je trčati još u srednjoj školi te danas trči polumaratone. Uživa u trčanju zbog mentalnog i fizičkog zdravlja te za nju trčanje predstavlja jednu vrstu meditacije.
Onkolog Kamath radije koristi svoju spravu za veslanje, ali također nastoji hodati do odredišta kad kod je to moguće i koristiti stepenice prije nego dizalo. Smatra da je lako pronaći male načine na koje se fizička aktivnost može dodati u svakodnevni život.
Nanositi sredstvo za sunčanje
Prema onkolozima, zaštita od sunca je jedna od najjednostavnijih stvari koju osoba može primijeniti kako bi drastično smanjila rizik od nastanka raka kože. Onkolog Vilar-Sanchez smatra da je izuzetno važno koristiti kremu za sunčanje i voditi računa o zaštitnom faktoru kreme. Preporuča se korištenje kreme sa zaštitnim faktorom od najmanje 50 i konstantno nanošenje kreme dok je osoba na otvorenom. Osim kreme za sunčanje puno je bolje imati prekrivenu kožu, smatra onkolog Kamath. On i onkologica Brockway – Marchello preporučuju nošenje odjeće sa zaštitom od ultravioletnog zračenja uz kremu za sunčanje ukoliko se provodi vrijeme na suncu.
Prakticirati hobije koji smanjuju stres
Onkolozi se slažu da je pronalaženje načina za učinkovito upravljanje stresom izazovno, ali je vrlo korisno za cjelokupno ljudsko zdravlje.
Onkolog Vilar-Sanchez naglašava da stres može utjecati na imunološki sustav, a slabiji imunološki sustav podrazumijeva veći rizik od nastanka različitih bolesti pa i raka. On tijekom dana nastoji imati pauze od 15-20 minuta i odvojiti vrijeme za sebe te se odmaknuti od slanja i primanja e-mailova, SMS-ova i drugih poruka. To vrijeme koristi kako bi poslušao podcast u vezi tema koje ga zanimaju (npr. povijest i tenis). I on i onkologica Brockway – Marchello navode tjelovježbu kao način smanjenja stresa u svom životu. Onkolog Vilar-Sanchez također smatra tenis kao dio svog oslobađanja od stresa jer je to također i društvene aktivnost. Za onkologa Kamath potrebno je baviti se nečim što oslobađa od stresa. Dok svira gitaru ne razmišlja o tome što mu je bilo stresno tijekom dana već mu ova aktivnost pomaže da se izrazi i da radi nešto u čemu stvarno uživa.
Prestati pušiti
Prema onkologu Kamathu ukoliko postoji jedan izbor u vezi zdravlja koji čovjek može napraviti onda je to da ne puši cigarete ili ukoliko je netko bio pušač da prestane pušiti. Smatra da ne postoji ništa bolje u smislu izbora ponašanja koji osoba može učiniti za svoje zdravlje.
Onkolog Vilar-Sanchez naglašava da je pušenje cigareta povezano s nastankom više vrsta raka, kao i s rizicima od nastanka kardiovaskularnih bolesti. Postoje tehnike i alati temeljeni na dokazima koje osoba može koristiti za prestanak pušenja cigareta.
Onkologica Brockway – Marchello priznaje da je pušenje cigareta ovisnost i da nije lako prestati pušiti, ali postoje resursi koji mogu pomoći osobama da se odviknu od ove loše navike.
Ne treba se oslanjati na dodatke prehrani
Koliko god bilo primamljivo polagati nade u jedan dodatak prehrani za prevenciju ili liječenje raka onkolozi upozoravaju na to. Onkolog Kamath smatra da je to ogromno područje u kojem se kreiraju različite dezinformacije usmjerene na stvaranje profita. Želi upozoriti ljude da traže stvarne dokaze prije uporabe nekog dodatka prehrani kao što su studije provedene na ljudima kojima se dokazuje smanjen rizik od nastanka raka.
Prema onkologu Kamathu kod dodataka prehrani se često pojavljuju nejasne tvrdnje kao što su da djeluju protuupalno i antioksidativno. To zapravo neće pomoći u sprječavanju nastanka stanica raka.
Onkologica Brockway – Marchello naglašava kako države ne reguliraju dodatke prehrani kao što reguliraju lijekove koji se izdaju na recept. Problem je u tome što neki sastojci u dodacima prehrani zaista mogu biti kvalitetni dok neki drugi dodaci prehrane mogu sadržavati sastojke s nepoznatim učincima koji mogu negativno utjecati na djelovanje pojedinih lijekova te zapravo mogu biti štetni za osobe s određenim vrstama raka. Prije nego se potroši novac na dodatke prehrani savjetuje da se provjeri da li neki od sastojaka dodataka prehrani može imati negativne interakcije s lijekovima koje onkološki pacijent uzima (Internet stranica Memorial Sloan Kettering centra za rak: kategorija „About Herbs“).
Biti otvoren u vezi obiteljske zdravstvene povijesti
Onkolog Vilar-Sanchez smatra da je jedna od najvažnijih stvari koju pojedinac može učiniti za svoje zdravlje imati otvoren razgovor o zdravlju kako bi se mogli identificirati obiteljski faktori rizika za nastanak raka.
Onkolog Kamath objašnjava da su opće smjernice za rano otkrivanje raka, uključujući rano otkrivanje raka dojke i debelog crijeva izrađene za osobe s prosječnim rizikom od nastanka raka. Osobe koje imaju obiteljsku povijest raka trebale bi sudjelovati u programima ranog otkrivanja raka puno ranije od predviđene dobi za osobe s prosječnim rizikom.
Onkolog Vilar-Sanchez naglašava da je za svaku osobu važno znati tko je u njegovoj obitelji bolovao od raka, koje vrste raka i sve druge potencijalne rizike u obitelji.
Prema onkologu Kamath ukoliko bi svi znali obiteljsku povijest raka i rizičnih faktora za nastanak raka moglo bi se pronaći puno više osoba kod kojih se razvija rak ali još uvijek nije nastao ili pronaći rak u ranom stadiju što bi značilo veliku razliku u prognozi bolesti.
Izvor: link