Search
Close this search box.

Transplatacija koštane srži (transplatacija matičnih stanica)

Transplatacija koštane srži je medicinski tretman kojim se koštana srž pacijenta zamjenjuje sa zdravim stanicama. Zamjenske stanice mogu biti iz tijela pacijenta ili od donora.

Transplatacija koštane srži naziva se još i transplatacija matičnih stanica ili točnije transplatacija krvotvornih matičnih stanica. Može se koristiti za liječenje određenih vrsta raka poput leukemije, mijeloma i limfoma.

Matične stanice su posebne stanice koje mogu izraditi svoje kopije i promijeniti se u mnoge različite vrste stanica koje su potrebne ljudskom tijelu. Rak i liječenje raka može dovesti do oštećenja hematopoetskih matičnih stanica, koje se pretvaraju u krvne stanice.

Koštana srž je meko spužvasto tkivo u tijelu koje sadrži hematopetske matične stanice. Nalazi se u središtu većine kostiju. Hematopetske matične stanice također se nalaze u krvi koja kola ljudskim tijelom. Kada su hematopetske matične stanice oštećene one možda neće postati crvene i bijele krvne stanice te trombociti. A poznato je da te stanice imaju važnu ulogu:

  • Crvena krvna zrnca prenose kisik cijelim tijelom te unose ugljični dioksid u pluća
  • Bijela krvna zrnaca dio su imunološkog sustava te se bore protiv patogena kao što su virusi i bakterije
  • Trombociti stvaraju ugruške kako bi zaustavili krvarenje

Transplatacija koštane srži (matičnih stanica) je medicinski postupak kojim se zdrave matične stanice transplatiraju u koštanu srž ili krv pacijenta. Na taj način se vraća sposobnost tijela da stvara crvena i bijela krvna zrnca te trombocite, koji su neophodni ljudskom tijelu.

Postoje različite vrste transplatacije koštane srži (matičnih stanica). Dvije glavne vrste su:

  • Autologna transplatacija – matične stanice za ovaj oblik transplatacije uzimaju se iz tijela pacijenta kako bi ih se zaštitilo od oštećenja u slučaju da se pacijent liječi visokom dozom kemoterapije ili terapije zračenjem. Nakon kemoterapije matične stanice se vraćaju u tijelo pacijenta čime se obnavlja imunološki sustav i sposobnost tijela da proizvodi krvne stanice i bori se protiv infekcije.
  • Alogena transplatacija – matične stanice dolaze od druge osobe koja se naziva donor. Matične stanice donora daju se pacijentu nakon kemoterapije i/ili terapije zračenjem. Glavni način na koji ova transplatacija djeluje na liječenje raka je taj da nove matične stanice prepoznaju i uništavaju stanice raka koje su još uvijek u tijelu.

Oporavak od transplatacije koštane srži (matičnih stanica) traje dugo, gdje je tijekom početnog razdoblja oporavka važno paziti na znakove infekcije jer je potrebno određeno vrijeme nakon transplatacije da imunitetni sustav ponovno dođe na zadovoljavajuću razinu. Također će biti potrebno pratiti nuspojave koje se mogu javiti i nekoliko mjeseci nakon transplatacije.

Pokazatelj uspješne transplatacije je normalna razina crvenih i bijelih krvnih krvnih stanica te trombocita. Drugi znak uspješne transplatacije je da je rak pod kontrolom što znači da nema znakova i simptoma raka.

Moguće nuspojave autologne transplatacije su: infekcija, mučnina i povraćanje, gubitak apetita i promjene vezane uz okus, umor, gubitak kose, anemija, proljev, gubitak na težini. Dugotrajne nuspojave mogu biti: neplodnost, katarakta, problemi sa seksualnim zdravljem, rana menopauza, problemi sa štitnjačom, oštećenja pluća i kostiju, razvoj druge vrste raka

 

Podijeli

NOVOSTI

Sudjelovanje u iskrenom dijalogu s pacijentima predstavlja važan klinički izazov vezano uz brz napredak u primjeni terapija za ozbiljna medicinska...

Dana 01.08.2024. godine na snagu je stupila Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o socijalnoj skrbi (Službeni Glasnik Grada Zagreba...

Osim što snižavaju kolesterol, održavaju mozak zdravim i poboljšavaju mentalno zdravlje novo istraživanje provedeno na sveučilištu Georgia (SAD) sugerira da...

Liječenje raka prostate u ranoj fazi usmjereno je na mjesto nastanka raka i to najčešće kirurškim zahvatom ili radioterapijom. Liječenje...

Što bi trebalo znati vezano uz dijagnozu raka dojke kod mlađih osoba Dijagnoza raka dojke predstavlja šok za osobu bilo...

Pošaljite nam poruku