Search
Close this search box.

Terminologija vezana uz rak

Adjuvantna terapija – liječenje koje se koristi kao dodatak glavnom liječenju. Obično se odnosi na hormonsku terapiju, kemoterapiju, terapiju zračenjem ili imunoterapiju koja se dodaje nakon kirurške operacije kako bi se kod pacijenta povećale šanse za izlječenje od bolesti ili držanje bolesti pod kontrolom.

Adenokarcinom – rak koji nastaje u žlijezdanom tkivu. Žlijezdano tkivo stvara i luči tvar (npr. mlijeko u dojkama ili sjemenu tekućinu u žlijezdanim stanicama prostate)

Aktivno praćenje (nadzor) – pomno promatranje stanja pacijenta bez ikakvog liječenja. Tijekom aktivnog nadzora redovito se rade određeni pregledi i testovi. Aktivni nadzor može biti dio plana liječenja za određene vrste raka poput raka prostate.

Aksilarna disekcija – uklanjanje limfnih čvorova u pazuhu (aksilarni čvorovi)

Alternativna medicina – znanstveno nedokazane terapije koje se koriste umjesto standardnog, na znanstvenim dokazima utemeljenog, medicinskog liječenja.  Primjeri alternativne medicine su posebne dijete, određeni dodaci prehrani ili biljke ili visoke doze vitamina. Poznato je da neke alternativne terapije uzrokuju štetne ili čak po život opasne nuspojave.

Anestezija – gubitak osjećaja ili osjeta kao rezultat lijekova ili tvari koje sprječavaju da pacijent osjeća bol tijekom kirurške operacije ili drugih medicinskih postupaka. Postoji opća anestezija koja uzrokuje gubitak svijesti (pacijent se uspava kako ne bi osjećao bol) te lokalna anestezija koja umrtvljuje samo određeno područje tijela tako da pacijent u tom području ne osjeća bol.

Benigno – nije rak, nije zloćudna tvorevina

BRCA 1 i BRCA 2 – gen koji kada je oštećen (mutiran) izlaže osobu većem riziku od razvoja raka dojke, jajnika, gušterače, prostate i drugih vrsta raka u usporedbi s ljudima koji nemaju mutaciju.

CA 19-9 – tumorski marker kojeg ponekad proizvode određene vrste raka (debelog crijeva, želuca, žučnog kanala, gušterače). Također može biti proizveden i u stanjima koja nisu rak

CAR-T stanična terapija – vrsta liječenje u kojem se T stanice (vrsta stanica imunološkog sustava) uzimaju iz krvi pacijenta, mijenjaju se u laboratoriju te tako obrađene vraćaju u tijelo pacijenta kako bi uništavale stanice raka.

Ciljana terapija – liječenje lijekovima ili drugim tvarima za prepoznavanje i napad na određene stanice raka. Ciljane terapije manje utječu na normalne stanice te stoga uzrokuju manje nuspojava od drugih načina liječenja raka.

Endoskopija – pregled unutarnje sluznice šupljih tjelesnih organa (npr. debelo i tanko crijevo) pomoću tanke, fleksibilne, osvijetljene cijevi koja se zove endoskop.

Estrogen – hormon koji se nalazi kod muškaraca i žena ali u višim razinama kod žena. Često se naziva ženskim spolnim hormonom, a stvaraju ga uglavnom jajnici. Estrogen može pospješiti rast stanica raka kod raka dojke, endometrija i nadbubrežne žlijezde

Genetsko testiranje – testovi koji se mogu napraviti kako bi se vidjelo ima li osoba određene promjene gena za koje se zna da povećavaju rizik od nastanka raka. Ponekad se provodi i kod osoba koje su već oboljele od raka, ali za razliku od genomskog testiranja obično se ne provodi na stanicama raka. Testiranje se provodi na drugim stanicama u tijelu (kao što su stanice iz uzorka krvi ili sline). Dakle, svrha genetskog testiranja je utvrditi je li osoba naslijedila promjenu gena od roditelja (stoga osoba ima promjenu u svim stanicama svog tijela)

Genomsko testiranje – najčešće se odnosi na testove koji se rade kako bi se pogledao genom (ili dijelovi genoma) unutar stanica raka osobe kako bi se saznalo o promjenama gena ili proteina u tim stanicama, koje te stanice čine različitim od normalnih stanica. Za osobe oboljele od raka genomsko testiranje stanica raka često može pružiti važne informacije kao što su primjerice koliko brzo će rak vjerojatno rasti kao i hoće li određene terapije (kao što je ciljana terapija ili lijekovi za imunoterapiju) biti od pomoći u liječenju raka. Za ovo testiranje koriste se i drugi nazivi kao što su: genomsko profiliranje ili sekvencioniranje genoma, ispitivanje biomarkera, molekularano testiranje. Testiranje se često provodi na uzorku tumora (iz biopsije), ali se također može provesti iz uzorka krvi, sline ili drugih tjelesnih tekućina. 

Gleason stupanj – broj između 1 i 5 te opisuje koliko stanice raka u prostati izgledaju kao normalne stanice prostate. One koje jako sliče normalnim stanicama ocjenjuju se ocjenom 1, dok one koje najmanje sliče normalnim stanicama ocjenjuju se ocjenom 5

Gradus raka – govori koliko stanice raka izgledaju kao normalne stanice. Nizak broj obično znači da stanice raka više nalikuju normalnim stanicama, sporije rastu i manje je vjerojatno da će se širiti. Visok broj znači da stanice raka manje nalikuju normalnim stanicama te da brže rastu i vjerojatnije je da će se širiti.

HER2 (ljudski epidermalni faktor rasta receptor 2 ) – protein koji se nalazi u većim količinama kod nekih vrsta raka (HER2 pozitivan). Rak koji je HER2 pozitivan ima tendenciju bržeg rasta i širenje od onog koji je HER2 negativan.

Histeroktomija – kirurško odstranjenje maternice zbog benignih (dobroćudnih) i malignih (zloćudnih) promjena

HPV ili humani papiloma virus – velika skupina srodnih virusa od kojih neki mogu uzrokovati rak.

Hormoni – proteini ili tvari (proizvode ih žlijezde u tijelu) koje pomažu kontrolirati rad određenih vrsta stanica ili organa

Hormonska terapija – liječenje raka lijekovima koji blokiraju ili mijenjaju hormone kako bi pomogli uništiti ili usporiti rast stanica raka koje ovise o hormonima, Naziva se i endokrina terapija

Hormonski receptor – protein u ili na stanici koji se veže na određeni hormon i mijenja sposobnost rasta stanice

Hospicij – posebna skrb za osobe u završnoj fazi neizlječive bolesti. Hospicij se fokusira na kvalitetu života osoba koji boluju od uznapredovale bolesti

Inhibitori aromataze – lijekovi koji sprečavaju nadbubrežne žlijezde u stvaranju estrogena. Koriste se za liječenje hormonski osjetljivog raka dojke kod žena nakon menopauze. Također se testiraju kako bi se otkrilo mogu li se koristiti za smanjenje rizika od raka dojke kod žena nakon menopauze.

In situ rak – odnosi se na rak koji se nije proširio na obližnje tkivo, a naziva se neinvazivni rak.

Integrativna terapija – kombinirana primjena standardnih medicinskih terapija i određenih komplementarnih terapija najčešće s ciljem ublažavanja simptoma raka i nuspojava liječenja

Invazivni rak – rak koji se proširio izvan sloja tkiva u kojem je nastao i ima potencijal širenja u druga tkiva ili dijelove tijela.

Kirurška biopsija – uklanjanje dijela tkiva kroz otvoreni rez da bi se pod mikroskopom moglo utvrditi sadrži li stanice raka

Kirurški rub (margina) – zdravo tkivo uklonjeno zajedno s tumorskim tkivom tijekom kirurškog zahvata. Negativna kirurška margina znači da na vanjskom rubu uklonjenog tkiva nisu pronađene stanice raka i smatra se znakom da ništa od raka nije preostalo. Pozitivna kirurška margina  znači da se stanice raka nalaze na vanjskom rubu uklonjenog tkiva pa će možda biti potrebna dodatna operacija.

Kliničke smjernice – predstavljaju znanstveno dokazane preporuke za prevenciju, dijagnozu i liječenje raka

Klinička studija – istraživačka studija koja ispituje nove načine liječenja i/ili metode prevencije kako bi se utvrdila njihova sigurnost, učinkovitost te da li su bolji od trenutnog standarda zdravstvene skrbi.

Kolonoskopija – postupak koji liječniku omogućuje uvid u unutrašnjost debelog crijeva kako bi eventualno pronašao polipe ili rak

Komplementarna medicina – raznolika skupina terapija, tehnika i proizvoda koji se koriste uz standardne (konvencionalne) terapije raka. Cilj im je uklanjanje ili ublažavanje nuspojava liječenja raka, poboljšanje tjelesnog i emocionalnog stanja pacijenta te poboljšanje oporavka od raka (akupunktura, yoga, meditacija, glazbena i art terapija, masaža, fizička aktivnost, nutricionizam, psihokologija….)

Koordinator zdravstvene skrbi pacijenata (engl. patient navigator) – osoba, često medicinska sestra ili socijalni radnik, koja vodi pacijente, osobe koje su preboljele rak, članove njihove obitelji i njegovatelje kroz sustav zdravstvene skrbi. Koordinatori nude brojne usluge uključujući organiziranje financijske potpore, prijevoza i brige o djeci tijekom liječenja, koordinacija zdravstvene skrbi između više liječnika, pružanje emocionalne podrške

Krioablacija – upotreba ekstremne hladnoće radi zamrzavanja i uništavanja stanica raka, Naziva se i kriokirurgija ili krioterapija.

Laparaskopska kirurgija – operacija pomoću uske osvijetljene cijevi s kamerom i posebnim dugim instrumentima umetnutim kroz nekoliko malih rezova u tijelu.

Lažno negativan test – rezultat testa koji sugerira da neko medicinsko stanje ne postoji kada ono zapravo postoji

Lažno pozitivan test – rezultat testa koji sugerira da neko medicinsko stanje postoji kada ono zapravo ne postoji

Lezija – područje na tkivu osobe koje je oštećeno ozljedom ili bolešću poput raka

Limfedem – nakupljanje limfne tekućine u tkivima neposredno ispod kože što uzrokuje oticanje i nelagodu. Najčešće zahvaća ruke i noge, ali se može razviti i na licu, vratu, trupu, abdomenu ili genitalijama. Nastaje kada je limfni sustav oštećen liječenjem raka, infekcijama i ozljedama.

Lokalizirani rak – rak koji se nalazi u organu gdje je i nastao, odnosno nije se proširio na druge dijelove tijela.

Metastaze – širenje raka s mjesta gdje je nastao na drugi dio tijela. Stanice raka mogu se odvojiti od primarnog tumora i putovati putem krvi ili limfnog sustava do limfnih čvorova, mozga, pluća, kostiju, jetre ili drugih organa.

Multidisciplinarni tim – tim koji se sastoji od različitih stručnjaka uključujući liječnike, medicinske sestre i druge zdravstvene djelatnike specijalizirane za liječenje određenih vrsta raka. Multidisciplinarni tim može uključivati liječnika opće prakse, kirurga, specijalista internističke onkologije, specijalista radioterapije i onkologije, specijalista palijativne skrbi, radiologa, patologa, medicinsku sestru, nutricionista, fizioterapeuta, radnog terapeuta, socijalnog radnika, psihologa, pastoralnog djelatnika

Mutacije – abnormalne promjene u genu (dijelovi DNK) koje govore stanicama što da rade i kada da rastu i dijele se. Većina mutacija ne uzrokuje rak, ali se smatra da su sve vrste raka uzrokovane mutacijama gena.

Neoadjuvantna terapija – liječenje koje se provodi prije glavnog tretmana. Npr. neoadjuvantna kemoterapija se ponekad koristi za smanjenje tumora prije kirurškog liječenja, a s ciljem da bi kirurško liječenje bilo što učinkovitije.

Onkološki kirurg – liječnik koji se specijalizirao za korištenje kirurgije u svrhu liječenja od raka

Periferna neuropatija – oštećenje živaca koje dovodi do obamrlosti, trnaca, žarenja, boli, slabosti, gubitka sposobnosti osjećaja vrućine i hladnoće i grčeva u različitim dijelovima tijela. Obično počinje u rukama ili stopalima. Može biti uzrokovana ozljedom, infekcijom, bolešću (rak) ili lijekovima poput kemoterapije.  

PET skeniranje ili pozitronska emisijska tomografija – test koji spada u slikovnu dijagnostiku primjenom radioaktivnog šećera u cilju traženja stanica raka u tijelu. Budući da je vjerojatnije da će stanice raka vezati na sebe veće količine šećera od normalnih stanica test bi mogao identificirati rak u odnosu na normalne stanice. PET skeniranje može se koristiti za pronalaženje tumora ili za utvrditi koliko dobro tumor reagira na liječenje.

Polip – abnormalna izraslina na unutarnjoj ovojnici (sluznici) organa kao što su debelo crijevo, rektum, maternica i nos. Polipi mogu biti nekancerogeni (benigni) ili kancerogeni (maligni).

Polipektomija – operacija ili postupak uklanjanja polipa

Prekancerozne promjene – promjene u stanicama koje mogu ali ne uvijek postati rak

Primarni rak – odnosi se na izvorni rak

Protokol – formalni nacrt ili plan kao što je opis tretmana koje će pacijent dobiti i točno kada bi se koji od njih trebao dati pacijentu.

PSA ili antigen specifičan za prostatu – protein koji proizvodi prostata i nalazi se većinom u sjemenoj tekućini, a manja količina u krvi. Krvni test za utvrđivanje razine PSA može se koristiti za probir raka prostate, promatranje promjena u raku prostate kao dio promatranja ili liječenje pacijenata i provjeru da li se rak prostate vratio nakon liječenja.

Remisija – nestanak znakova i simptoma raka, ali ne nužno i same bolesti. Remisija može biti privremena ili trajna.

Sarkom – rak koji nastaje u vezivnom tkivu poput hrskavice, masti, mišića i kostiju

Sekundarni rak – odnosi se ili na novi izvorni rak (druga vrsta raka) koji je nastao nakon liječenja prve vrste raka ili na rak koji se proširio na druge dijelove tijela s mjesta na kojem je nastao (metastaze)

Slikovna dijagnostika – dijagnostika kojom se omogućava stvaranje detaljnih slika dijelova unutar tijela pacijenta. Slikovni testovi koriste različite vrste energije kao što su x-zrake (zračenje visoke energije), ultrazvuk (zvučni valovi visoke energije), radio valovi i radioaktivne tvari. Primjeri slikovnih testova su: kompjutorizirana tomografija (CT), mamografija, ultrazvuk, magnetska rezonancija (MRI) i testovi nulearne medicine (PET).

Specijalist internističke onkologije – liječnik specijaliziran za dijagnosticiranje i liječenje raka pomoću kemoterapije, hormonske i biološke terapije te imunoterapije.

Specijalist radioterapije i onkologije – liječnik specijaliziran za liječenje raka radioterapijom

Stadij raka –  način opisivanja raka npr. gdje se nalazi, jeli se i gdje proširio te utječe li na funkcije drugih organa u tijelu.

Standard zdravstvene skrbi – zdravstvena skrb za koju se stručnjaci slažu ili za koju smjernice pokazuju da je najprikladnija i/ili najdjelotvornija za određenu vrstu i stadij raka

Stereotaktička radiokirurgija – terapija vanjskim zračenjem gdje se koristi posebna oprema za fokusiranje velike doze zračenja na malo područje tumora obično u jednoj sesiji. Zračenje je vrlo precizno usmjereno kako bi što manje zahvatilo okolna tkiva.

Stoma – otvor napravljen tijekom operacije za spajanje dijela tijela s vanjskom stranom. Stome se mogu stvoriti na vratu kako bi se omogućilo disanje osobe (traheostoma) ili kako bi se omogućila eliminacija stolice ili urina (kolostoma, urostoma, ileostoma)

Sustavna terapija – terapija koja utječe na stanice cijelog tijela (kemoterapija, hormonska terapija, ciljana terapija, imunoterapija)

Terapija protonskim snopom – terapija zračenjem koja koristi protone za uništavanje tumorskih stanica. Prednost ove vrste liječenja je što zračenjem smanjuje oštećenje zdravog tkiva u blizini tumora. Koristi se za liječenje raka mozga, oka, pluća, glave i vrata, kralježnice i prostate.

Testiranje biomarkera – testiranje na gene, proteine ili druge tvari kako bi se utvrdilo: koja je vjerojatnost da će rak rast i širiti se, koja je vjerojatnost da će određena terapija biti ili neće biti korisna, kakvo je djelovanje postojeće terapije, je li neka osoba izložene većem riziku od nastanka raka, ima li netko određenu vrstu raka (iako je za točnu dijagnozu obično potrebna biopsija), da li se rak vraća.  Također se naziva i testiranje tumora, genetsko testiranje tumora, subtipizacija tumora i genomsko testiranje ili genomsko profiliranje.

TMN sustav određivanja stadija raka – najčešće korišten sustav za određivanje stadija raka.  T se odnosi na veličinu tumora, N opisuje da li se i koliko tumor proširio na okolne limfne čvorove, M pokazuje da li se je rak proširio (metastazirao) na druge organe u tijelu. Slova ili brojevi nakon TNM daju više pojedinosti o svakom od ovih faktora. TMN opisi mogu se grupirati zajedno u jednostavniji skup stadija označenih rimskim brojevima (obično od I do IV). Općenito, što je niži broj to se rak manje proširio. Veći broj znači ozbiljniji rak.

Transplatacija koštane srži – zamjena matičnih stanica, koje su uništene visokim dozama kemoterapije i/ili terapije zračenjem, zdravim matičnim stanicama. Koštana srž može ,potjecati od pacijenta (autologna) ili od donora (alogena). Poznata i kao transplatacija matičnih stanica.

Tumor – masa (kvržica) koja nastaje kada se normalne stanice počnu nekontrolirano mijenjati i rasti. Tumor može biti benigni (nekancerogeni) ili zloćudni (kancerogeni) koji se može proširiti na druge dijelove tijela.

Tumorski markeri (biomarkeri) – geni, proteini, hormoni ili druge tvari na koje se osoba može testirati kako bi se saznale važne pojedinosti o raku. Ovi testovi mogu pomoći u otkrivanju raka, provjeriti kako osoba reagira na liječenje te da li se rak vratio. 

Podijeli