Mogućnosti liječenja raka prostate uključuju kirurški zahvat, različite vrste radioterapije i hormonsku terapiju. Nakon što tim liječnika utvrdi ima li lokalizirani rak prostate pojedine osobe nizak, srednji ili visok rizik od rasta i širenja može odrediti najbolje mogućnosti liječenja.
Stereotaksijka radioterapija je vrsta radioterapije koja koristi visoke doze zračenja s nekoliko zraka različitog intenziteta usmjerenih pod različitim kutovima kako bi se precizno ciljalo tumor. Na ovaj način se ograničava izloženost zdravog tkiva zračenju i nudi nekoliko prednosti pacijentima koji se liječe od raka prostate.
Razlika između standardne i stareotaksijske radioterapije
Standardna radioterapija raka prostate zahtjeva 20 do 28 tretmana tijekom 4 do 6 tjedana dok stereotaksijska radioterapija zahtjeva samo pet dana liječenja. Dakle, uz manji broj tretmana puno je manje poremećaja u životima pacijenata i to posebno onih koji žive u udaljenijim mjestima.
Klinička ispitivanja su pokazala da je stereotaksijska radioterapija jednako učinkovita u kontroli raka prostate kao i dugotrajnija radioterapija za pacijente s bolesti niskog ili srednjeg rizika. Pacijenti koji se liječe stereotaksijskom radioterapijom u početku mogu imati više urinarnih simptoma, ali dugotrajna funkcija urinarnog i crijevnog sustava slična je funkciji koju bi pacijenti imali nakon duljeg trajanja radioterapije.
Stereotaksijskom radioterapijom skraćuje se trajanje liječenja davanjem većih doza zračenja koristeći fokusiraniji i precizniji tretman zračenja.
Obično se prilikom liječenja pacijenata stereotaksijskom radioterapijom koristi uređaj MR LINAC. Uređaj MR LINAC isporučuje preciznu visoku dozu zračenja pacijentima koji se nalaze unutar uređaja za magnetsku rezonancu (MR). Tijekom terapije MR uređaj konstantno proizvodi slike kako bi se dobile slike tumora visoke rezolucije i postigla kontrola snopa zračenja u stvarnom vremenu. Na ovaj način se omogućava isporuka visokih doza zračenja tumorima koji mogu promijeniti oblik ili se pomicati tijekom liječenja. Liječnici mogu dobiti informacije ne samo o tumoru već i o normalnom okolnom tkivu kako bi na dnevnoj bazi, ukoliko je potrebno, mogli mijenjati i prilagođavati plan liječenja. Ovom novom tehnologijom radioaktivne zrake nalaze se direktno na meti tijekom cijelog tretmana, pružajući pri tome još precizniji tretman uz zaštitu normalnog zdravog tkiva oko tumora.
Što pacijenti oboljeli od raka prostate mogu očekivati od plana liječenja stereotaksijskom radioterapijom?
Za rak prostate stereotaksijska radioterapija je učinkovita kratkotrajna terapija koja se može provesti u samo pet tretmana. Pacijenti se prvo sastaju s timom liječnika kako bi se utvrdilo jesu li kandidati za ovaj oblik radioterapije. Zatim se obavlja planiranje, CT i MR snimanje kako bi se odredila lokacija zračenja. Nakon toga se provodi petodnevna radioterapija koja se provodi svaki drugi dan.
Najčešća nuspojava stereotaksijske radioterapije raka prostate je češće mokrenje. Također, pacijenti mogu osjetiti nelagodu tijekom mokrenja. Ove se nuspojave mogu kontrolirati lijekovima i obično nestaju nakon završetka liječenja. Većina pacijenata može obavljati svoje uobičajene aktivnosti tijekom liječenja.
Mnogi pacijenti primaju samo stereotaksijsku radioterapiju, dok neki uz to mogu dobiti terapiju suzbijanja testosterona.
Nova istraživanja za pacijente s dijagnozom raka prostate koji primaju stereotaktičku raioterapiju
Nedavno ispitivanje stereotaksijske radioterapije kod lokaliziranog raka prostate pokazalo je da stereotaksijska radioterapija s pet frakcija nije inferiorna u odnosu na standardnu radioterapiju te je učinkovita metoda liječenja za pacijente s lokaliziranim rakom prostate niskog do srednjeg rizika. Pacijenti liječeni stereotaksijskom radioterapijom prijavljuju više urinarnih nuspojava u periodu od dvije godine nakon završenog liječenja, ali ti simptomi nestaju za pet godina.
S obzirom na pogodnost stereotaksijske radioterapije za liječenje raka prostate u tijeku su klinička ispitivanja u vodećim svjetskim centrima za rak s ciljem nastojanja povećanja broja pacijenata pogodnih za ovu vrstu terapije. Jedno od kliničkih ispitivanja koje se trenutno provodi uspoređuje stereotaksijsku radioterapiju prostate s tradicionalnim višetjednim zračenjem za pacijente s visokorizičnim rakom prostate. Drugo kliničko ispitivanje koje je u tijeku testira stereotaksijsku radioterapiju za pacijente kojima je osim prostate potrebno liječenje radioterapijom limfnih čvorova zdjelice.
Trenutno je u tijeku opremanje hrvatskih bolnica s 21-nim linearnim akceleratorom koji predstavljaju tehnološki napredan sustav za liječenje raka zračenjem. Uređaji pružaju mogućnost provođenja i stereotaksijske radioterapije. Ovaj oblik liječenja može se provesti i u privatnoj specijalnoj bolnici Radiochirurgia Zagreb.
Savjet osobama s dijagnozom lokaliziranog raka prostate bio bi da obave razgovor s timom liječnika o mogućnostima liječenja stereotaksijskom radioterapijom, odnosno da se utvrdi jesu li kandidati za radioterapiju u trajanju od pet tretmana.