Mastektomija i/ili salpingo – ooforektomija može poboljšati ishod preživljenja nositeljima BRCA mutacije s povijesti dijagnoze raka dojke u početnom stadiju
Osobe s BRCA mutacijama kojima je dijagnosticiran rak dojke u dobi od 40 godina ili ranije te koje su podvrgnute bilateralnoj mastektomiji (uklanjanje obje dojke) i/ili salpingo – ooforektomiji (uklanjanje jajnika i jajovoda) imale su niže stope smrtnosti, recidiva (vraćanje bolesti) i nastanka sekundarnoga raka dojke i/ili jajnika od osoba koje nisu bile podvrgnute ovim kirurškim zahvatima.
Studija BRCA BCY provedena je u periodu od 2000. do 2020. godine na 5290 osoba s BRCA mutacijama kojima je dijagnosticiran rak dojke stadija 1-3 u dobi od 40 godina ili ranije. Od ukupnog broja sudionika studije njih 2910 podvrgnuto je bilateralnoj mastektomiji, 2782 salpingo – ooforektomiji, dok je 1804 podvrgnuto jednom i drugom kirurškom zahvatu. Preostale 1402 osobe nisu podvrgnute niti jednoj od ovih kirurških zahvata.
Istraživanje je pokazalo da su osobe koje su podvrgnute bilateralnoj mastektomiji imale 35 % manji rizik od smrti i 42 % manji rizik od recidiva raka dojke ili druge primarne zloćudne bolesti. Poboljšani ishodi primijećeni su bez obzira jeli BRCA mutacija prisutna u BRCA1 ili BRCA2 genu.
Osobe koje su bile podvrgnute salpingo – ooforektomiji imale su 42% manji rizik od smrti i 32 % manji rizik od recidiva raka dojke ili druge primarne zloćudne bolesti. Korist salpingo – ooforektomije na ukupno preživljenje varirala je ovisno o BRCA genu koji je mutiran s većom koristi u preživljenju za pacijente s mutacijom BRCA1 gena nego BRCA2 gena ( 56 % u odnosu na 15 % niži rizik od smrti).
Što se tiče podtipa raka dojke utvrđeno je da su od salpingo – ooforektomije najveću korist za preživljenje imale osobe s trostruko negativnim rakom dojke (56 % niži rizik od smrti) nakon čega slijedi rak dojke s pozitivnim hormonskim receptorima (20 % niži rizik od smrti).
Sveukupno preživljenje bilo je slično između osoba koje su podvrgnute samo jednom ili oba navedena kirurška zahvata.
Prema doktoru Lambertiniu, profesoru medicinske onkologije na Sveučilištu u Genovi (Italija) ova globalna studija prvi puta daje dokaz da kirurški zahvati u cilju smanjenja rizika poboljšavaju ishod preživljenja među mlađim osobama nositeljima BRCA mutacije s povijesti ranog stadija raka dojke. Ovi nalazi bi trebali biti ključni prilikom savjetovanja nositelja BRCA mutacije s ranim stadijem raka dojke.
Izvori:
https://medicalxpress.com/news/2024-12-brca-mutation-carriers-history-early.html;