Psihoonkologija predstavlja multidisciplinarnu specijalnost čiji je fokus na psihološkoj i mentalnoj zdravstvenoj skrbi onkoloških bolesnika i članova njihovih obitelji. Dakle, cilj psihoonkologije je smanjti emocionalni stres i poboljšati kvalitetu života onkoloških pacijenata tijekom liječenja od raka.
Poznata je činjenica da osobe s dijagnozom raka imaju mnogo više stope depresije i anksioznosti, a što podrazumijeva da imaju lošiju kvalitetu života, trpe više boli i teže se pridržavaju rasporeda liječenja od raka.
Psihološka podrška može pomoći onkološkim pacijentima da prihvate svoju dijagnozu, da se bolje informiraju o raku, ne razmišljaju o odustajanju od liječenja, pronađu energiju za borbu protiv raka, nauče se opustiti, vratiti samopouzdanje, izbjegnuti stres, izraziti tjeskobu, izbjegnuti postati ovisan o svojoj dijagnozi raka.
Kad je u pitanju rak misli mogu biti destruktivne. Mnogi se pacijenti bore sa strahom i tjeskobom na načine koji ometaju liječenje. Npr. neki će izbjegavati preglede i postupke kao što su magnetska rezonanca, injekcije kemoterapije. Depresija i usamljenost također su neprijatelji izlječenja i oporavka onkoloških bolesnika.