Search
Close this search box.

Produženo liječenje i palijativna skrb

POJAM PALIJATIVNE SKRBI

Glavni cilj palijativne skrbi je poboljšati kvalitetu života pacijentima koji se suočavaju sa po život opasnom bolesti na način da im se olakša bol i simptomi bolesti, pruži duhovna i psihosocijalna podrška od trenutka saznanja za dijagnozu pa do kraja života.

Palijativna skrb se često povezuje sa slučajevima uznapredovanog raka, ali sukladno smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije palijativna skrb bi trebala započeti puno ranije (od trenutka saznanja dijagnoze) te se nastaviti tijekom liječenja bolesti.

Usluge palijativne skrbi su: ublažavanje simptoma raka metodama ublažavanja boli i protokolima rehabilitacije (npr. različita ortopedska pomagala), ublažavanje utjecaja raka na psihosocijalno stanje pacijenta (profesionalna psihoterapeutska i duhovna podrška pacijentima i njihovim obiteljima za vrijeme i nakon procesa liječenja), pružanje podrške pacijentima i njihovim obiteljima u njihovom domu i zajedinici (radni terapeut, socijalni radnik, nutricionist, fizioterapeut, različiti oblici pomoći u kućanstvu).

U Hrvatskoj je donesen Nacionalni program razvoja palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj 2017 – 2020. kao nastavak provedbe uspostave sustava palijativne skrbi i nadovezuje se na Strateški plan razvoja palijativne skrbi za razdoblje 2014. – 2016. Nacionalni program razvoja palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj 2017 – 2020 obuhvaća aktivnosti za daljnji razvoj sustava palijativne skrbi prema utvrđenim potrebama za palijativnom skrbi, sukladno Bijeloj knjizi o standardima i normativima za palijativnu skrb u Europi, s daljnjom uspostavom organizacijskih oblika i međusobnim povezivanjem dionika palijativne skrbi, nastavkom edukacije iz palijativne skrbi, usvajanjem  nacionalnih smjernica i preporuka za pružanje i razvoj palijativne skrbi i  prijedlozima unaprjeđenja zbrinjavanja palijativnih bolesnika i njihovih obitelji.

U Hrvatskoj nije razvijena palijativna skrb za djecu oboljelu od raka. Strategija palijativne skrbi djece u Hrvatskoj još je u povojima. Provodi se edukacija iz pedijatrijske palijativne skrbi za liječnike 1. kategorije (liječnici, psiholozi i socijalni radnici). Nacionalna strategija za prava djece u RH 2014-2020. u dijelu koji se odnosi na zdravstveni sustav obuhvaća mjere iz područja palijativne skrbi djece.