(Tekst pregledan od strane liječnika specijalista iz područja onkologije)
Prema najnovijoj studiji provedenoj na sveučilištu Uppsala u Švedskoj novi način liječenja za lokalno uznapredovali rak rektuma (stadij II ili III) pokazao se dovoljno uspješnim da se ponekad u potpunosti izbjegne kirurški zahvat i smanji rizik od recidiva (vraćanja bolesti).
Dakle, radi se o totalnom neoadjuvantnom liječenju koje podrazumijeva da se kompletno liječenje (radioterapija i kemoterapija) odvija prije operacije i ništa poslije toga.
Istraživanje je pokazalo da su se kod pacijenata koji su primili ovaj oblik liječenja stope nestanka karcinoma udvostručile (s 14 % na 28 %) u odnosu na pacijente koji su primili od prije poznate režime liječenja te također nije bilo povećanja stope recidiva. Na ovaj način se povećava mogućnost izbjegavanje kirurškog zahvata i zadržavanje normalne funkcije rektuma. Također, ima manje metastaza.
Tradicionalno liječenje raka rektuma podrazumijeva primjenu samo radioterapije ili kombinaciju radioterapije i kemoterapije istovremeno kraći period (oko 5 tjedana), nakon toga kirurški zahvat te postoperativna kemoterapija. Kirurški zahvat uključuje odstranjivanje dijela crijeva pacijenata što stvara probleme s kontrolom stolice i potrebu za ugradnjom stome (otvor koji kirurg napravi u abdomenu pacijenta kako bi se omogućio prolazak stolice).
Od raka rektuma i rektosigma u Hrvatskoj je u 2020. godini oboljelo 1319, a umrlo 755 osoba (izvor: HZJZ).
Izvor: link izvora