Mnogi onkološki pacijenti nakon dijagnoze raka, zbog neinformiranosti ili nekih drugih razloga, ne traže savjet ili neki drugi oblik podrške i pomoći od udruga. Neosporna je činjenica da pomoć i podrška udruga onkološkim pacijentima i članovima njihovih obitelji može biti neprocjenjiva.
Udruge za onkološke pacijente u Hrvatskoj imaju različite ciljne skupine (djeca i obitelji djece oboljele od raka, odrasli oboljeli od raka i članovi njihovih obitelji, odrasli oboljeli od pojedine vrste raka) te im nude različite korisne besplatne usluge. Zajedničko svim ovim udrugama je to da djeluju kao nadopuna zdravstvenom sustavu i sustavu socijalne skrbi Hrvatske.
Naime, u javnom zdravstvenom sustavu unutar kojeg se liječi većina onkoloških pacijenata u Hrvatskoj zbog organizacijskih problema ili nedostatka resursa onkološki pacijenti ne mogu dobiti u dovoljnoj mjeri svu potrebnu pomoć i podršku. Slična je situacija i sa sustavom socijalne skrbi.
Tri ključne uloge udruga za onkološke pacijente i članove njihove obitelji su: savjetodavna uloga te emocionalna i financijska podrška.
Većina osoba nakon saznanja dijagnoze raka doživi negativne emocije kao što su zabrinutost, strah, ljutnja te osjećaju nesigurnost i zbunjenost u pogledu poduzimanja slijedećih koraka vezanih uz proces liječenja od raka. Upravo u ovoj fazi savjetodavna uloga i emocionalna podrška od strane oboljelih članova udruge, koji se još uvijek liječe ili su završili proces liječenja, može biti iznimno važna. Dakle, savjeti se mogu odnositi na odabir zdravstvene ustanove, klinike pa čak i određenog liječnika kojem bi se novooboljela osoba mogla obratiti u cilju donošenja kvalitetnog plana liječenja te zatim i provođenja samog liječenja, savjeti vezani uz pripremu prije pojedinog oblika liječenja te ublažavanja nuspojava liječenja, savjeti vezani uz oporavak nakon završetka liječenja te savjeti vezani uz ostvarivanje različitih materijalnih i nematerijalnih prava. Već sami razgovor novooboljele osobe s članom udruge, onkološkim pacijentom koji je završio proces liječenja te može podijeliti svoja iskustva i dati preporuke u vezi svake faze liječenja, može djelovati smirujuće i ohrabrujuće. Osim toga, mnoge udruge i u ovoj početnoj fazi nakon saznanja osobe o dijagnozi raka nude besplatnu stručnu psihološku i duhovnu podršku onkološkim pacijentima i članovima njihovih obitelji.
Nadalje, poznato je da većina onkoloških pacijenata u procesu liječenja ima različite nuspojave liječenja (bol, stres, anksioznost, depresija, umor, periferna neuropatija, limfedem itd.). Udruge su prepoznale ovaj problem te onkološkim pacijentima nude različite besplatne usluge komplementarnih terapija čiji je cilj upravo uklanjanje ili ublažavanje ovih simptoma i nuspojava liječenja (stručna psihološka pomoć, slikarske i glazbene radionice, nutricionistička podrška, yoga, masaža, fizioterapija i terapija limfedema, radionice uljepšavanja, akupunktura itd.).
Onkološkim pacijentima je često potreban i neki oblik financijske pomoći, koju u jednom dijelu mogu ostvariti i kroz sustav socijalne skrbi. Naime, neki onkološki pacijenti su slabijem imovinskog statusa dok drugi koji su radno aktivni uslijed napornog procesa liječenja moraju koristiti bolovanje. Zbog toga im se smanjuje razina dohotka dok s druge strane rastu troškovi uslijed zahtjevne onkološke skrbi. Postoje udruge i zaklade koje organiziraju prikupljanje humanitarne pomoći za osobe oboljele od raka i njihove obitelji slabijeg imovinskog statusa, nude besplatan prijevoz na liječenje, osiguravaju besplatan smještaj i hranu za vrijeme liječenja oboljelim osobama i članovima njihovih obitelji te pružaju različite druge oblike financijske pomoći (jednokratne novčane naknade, donacije materijalnih dobara, prijevodi medicinske dokumentacije, subvencije za prijevozne troškove, pomoć u kućanstvu, posudionica pomagala, različiti oblici rehabilitacije i druženja članova udruge).
Važno je naglasiti da je osim navedenih direktnih koristi za onkološke bolesnike i članove njihovih obitelji velika uloga udruga i zaklada u segmentu zagovaranja donošenja javnih politika u cilju ostvarivanja većih prava onkoloških pacijenata i članova njihovih obitelji iz područja zdravstvene i socijalne skrbi te ostvarivanja prava iz radnih odnosa i zaštite na radu. Isto tako, pojedine udruge uz pomoć donatora opremaju onkološke i druge odjele zdravstvenih ustanova medicinskom opremom važnom u procesu dijagnostike, liječenja i rehabilitacije onkoloških pacijenata. Naravno, potrebno je spomenuti i veliku ulogu udruga u segmentu jačanja svijesti o važnosti prevencije raka kroz organizaciju brojnih javno-zdravstvenih manifestacija, predavanja i tribina.
Zbog svih navedenih koristi za onkološke pacijente i članove njihovih obitelji dali smo veliki naglasak udrugama na našem portalu tako da u kategoriji onkološka skrb postoji opsežan popis udruga i zaklada u Hrvatskoj grupiranih po županijama.
Nadamo se da će i ovaj tekst biti poticaj onkološkim pacijentima da se u bilo kojoj fazi bolesti obrate udrugama za bilo kakav savjet, podršku ili pomoć koja im može biti od neprocjenjive važnosti.