Svjetska zdravstvena organizacija i Nacionalni institut za zlouporabu alkohola i alkoholizam (SAD) jasni su u pogledu štetnosti alkohola: „U usporedbi s onima koji ne piju, samo jedno alkoholno piće dnevno može povećati rizik od nastanka raka dojke za 5 do 9 posto“.
Istraživanje koje je provedeno u SAD-u 2021. godine na uzorku više od 5000 žena starijih od 18 godina odnosilo se na utvrđivanje svjesnosti o povezanosti između konzumacije alkohola i nastanka raka dojke. Rezultati istraživanja su bili iznenađujući jer je samo 1 od 4 žene znala da alkohol predstavlja faktor rizika za nastanak raka dojke. Još je više zabrinjavajuće to što je istraživanje pokazalo da 35 posto žena ne misli da postoji ikakva poveznica između konzumacije alkohola i nastanka raka dojke. Oko 40 posto žena je bilo neodlučno oko toga.
Moramo napomenuti da je slično istraživanje o rizicima za nastanak raka dojke provedeno prije nekoliko godina i u Hrvatskoj na određenom uzorku žena starijih od 20 godina te je također utvrđena niska razina svjesnosti kod žena o alkoholu kao faktoru rizika za nastanak raka dojke.
Nameće se zaključak da je osim u SAD-u i u Hrvatskoj potrebno donijeti kvalitetnu komunikacijsku strategiju u cilju povećanja svjesnosti o štetnosti alkohola i njegovoj povezanosti s nastankom raka dojke, a sve kako bi se potaknulo žene da donesu zdravije odluke u vezi s konzumacijom alkohola.
Svakako i promjena politika u vezi oglašavanja i dostupnosti alkohola može utjecati na obrasce konzumiranja alkohola. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje stroža pravila o oglašavanju alkohola zajedno s uvođenjem viših poreza na alkohol.
Prema podacima Europske zdravstvene ankete za 2019., Hrvatska je među prvih pet zemalja po svakodnevnoj konzumaciji alkoholnih pića, s prevalencijom iznad 10 posto, zajedno s Francuskom, Bugarskom, Španjolskom i Portugalom. Kad je o ženama riječ, oko 16 posto ih pije minimalno jednom tjedno ili svakodnevno, odnosno svaka šesta žena u državi.