Postoji sve veći broj dokaza koji ukazuju na to da tjelovježba može pomoći oboljelima od raka.
Znanstvenici s University of British Columbia, laboratorij za tjelovježbu i fizioterapiju osoba oboljelih od raka, provode niz studija čiji je cilj razumijevanje prednosti tjelovježbe za oboljele od raka.
Jedna od glavnih prednosti tjelovježbe koja bi mogla mnoge iznenaditi je da tjelovježba pomaže u smanjenju umora, koji je uobičajen simptom povezan uz liječenje od raka. Dakle, onkološkim pacijentima koji se osjećaju umorno tjelovježba može dati više energije. Tjelesna aktivnost također može pomoći u smanjenju tjeskobe kao i poboljšati mobilnost nakon operacije, poboljšati kvalitetu života te ukupnu kondiciju. Sve se je više zaključaka kako tjelovježbe može pomoći pacijentima da prime više planirane terapije, da se osjećaju samouvjerenije prilikom povratka na posao ili kućanskim aktivnostima te da im se poboljša san.
Kako bi moglo upravljati nuspojavama liječenja raka preporuka je povećati broj aerobnih vježbi (poput brzog hodanja) do najmanje 30 minuta tri puta tjedno. Također je preporuka dva puta tjedno provoditi vježbe snage velikih mišićnih skupina. Smjernice za fizičku aktivnost u Kanadi su najmanje 150 minuta tjedno aerobnih vježbi umjerenog intenziteta i dva dana tjedno treninga snage.
Ipak, onkološki bolesnici trebali bi se radi preporuke za provođenje određenih tjelesnih aktivnosti obratiti stručnim osobama. Tako npr. kod osoba u procesu liječenja od raka često padne broj bijelih i crvenih krvnih stanica kad bi trebalo smanjiti tjelovježbu i sačekati da te vrijednosti porastu. Isto tako, za oboljele od raka koji se proširio na kosti savjetuje se da usko surađuju s liječničkim timom i kvalificiranim stručnjacima za tjelovježbu kako bi osoba bila sigurna da tijekom određenih vježbi ne preopterećuje područje zahvaćeno rakom.
Izvor: https://medicalxpress.com/news/2024-01-qa-boost-cancer-treatment-recovery.html