(članak pregledan od strane specijalista iz područja onkologije)
Iako su ovi lijekovi pokazali učinkovitost kod Hodgkinovog limfoma, raka pluća, raka mokraćnog mjehura, raka bubrega i gotovo 10-tak drugih zloćudnih bolesti njihovo djelovanje protiv raka debelog crijeva bilo je slabo i to osobito za pacijente s najčešćim podtipom bolesti poznatim kao mikrosatelitski stabilan.
Međutim, u nedavnom kliničkom ispitivanju kombinacija inhibitora imunitetinih kontrolnih točaka (lijekovi botensilimab and balstilimab) bila je djelotvorna za gotovo 75 % pacijenata s metastatskim rakom debelog crijeva (podtip: mikrosatelitski stabilan) koji je bio otporan na kemoterapiju i nije se proširio na jetru. To je prva vrsta imunoterapije koja se pokazala sigurnom i učinkovitom za ovu skupinu pacijenata.
Radi se o modificiranoj verziji postojećih inhibitora imunitetnih kontrolnih točaka kojima se cilja protein CTLA-4 na T-stanicama imunološkog sustava. Inhibitori imunitetnih kontrolnih točaka djeluju na način da „izlažu“ stanice raka napadu imunološkog sustava. Lijekovima se ciljaju posebni proteini na tumorskim stanicama ili T-stanicama koji određuju zabranu prilaska imunološkom sustavu te na taj način uzrokuju da stanice raka ostanu neoštećene. Blokirajući navedene proteine inhibitori imunitetnih kontrolnih točaka „ukidaju“ zabranu prilaska imunološkom sustavu i dopuštaju početak napada na rak.
Kao i svi drugi oblici imunoterapije inhibitori kontrolnih točaka učinkoviti su onoliko koliko je učinkovit imunološki sustav u pronalasku stanica raka i njihovoj eliminaciji.