Search
Close this search box.

Budućnost stanične terapije u liječenju raka

(članak pregledan od strane liječnika specijalista iz područja onkologije)

Stanične terapije koje se često nazivaju i „žive terapije“ oblik su imunoterapije (korištenje imunološkog sustava osobe za uništavanje raka) gdje se koriste stanice  imunološkog sustava (npr. T – stanice ili limfociti) pacijenta ili zdravog donora kao oblik terapije za liječenje raka.

Uz primjenu specijaliziranog inženjeringa i proizvodnje moguće je poboljšati sposobnost ovih stanica da otkriju i unište bolesne ili abnormalne stanice kao što su stanice raka. Iako stanične terapije pokazuju odlične rezultate kod mnogih pacijenata još uvijek postoji dosta pacijenata koji nemaju dugoročne koristi od ove vrste terapije.

Vrste staničnih terapija

Postoje različite vrste staničnih terapija, a neke od njih su odobrene od strane  agencija za lijekove (npr. FDA, EMA):

  • Terapija T – stanicama s kimernim antigenskim receptorom (CAR – T terapija) odobrene je za neke pacijente s dijagnozom leukemije, limfoma i mijeloma. Radi se o terapiji koja mijenja imunološke T – stanice (vrsta limfocita) tako da iste mogu prepoznati i napasti stanice raka. T – stanice pacijenta ili donora šalju se u laboratorij gdje se genetski modificiraju kako bi proizvele protein (receptor) koji prepoznaje drugi protein (antigen) na površini stanica raka. Na taj način se omogućuje modificiranim T – stanicama da prepoznaju i napadnu rak.
  • Terapija limfocitima koji infiltriraju tumor (TIL terapija) za liječenje uznapredovalog melanoma. Liječenje se trenutno provodi kroz kliničke studije. Proces započinje biopsijom tumora kako bi se iz uzorka u kliničkom laboratoriju izolirali tumor infiltrirajući limfociti. Pacijent prima TIL terapiju putem infuzije i nakon toga limfociti koji infiltriraju tumor putuju izravno do tumora kako bi započeli svoje djelovanje.
  • Terapija stanicama „prirodnih ubojica“ (CAR NK terapija) za pacijente s B-staničnim limfomima i leukemijama još uvijek se nalazi u fazi kliničkog ispitivanja. Ova terapija pojačava urođenu sposobnost tijela da se bori protiv raka pričvršćivanjem molekula koje se nazivaju kimerni antigenski receptori (CAR) na „prirodne stanice ubojice“ (vrsta limfocita). Ovi receptori omogućavaju poboljšanim CAR NK (engl. „natural killer“) stanicama da prepoznaju mete na površini prethodno „nevidljivih“ stanica raka i napadnu ih.

 

Upravo molekula CAR (kimerni antigenski receptor) daje sposobnost ovim stanicama da tragaju za specifičnim stanicama raka.

U Hrvatskoj je trenutno na KBC-u Zagreb dostupno liječenje autolognim CAR-T stanicama odraslih osoba s dijagnozom difuznog B-velikostaničnog limfoma te liječenje B-stanične akutne limfoblastične leukemije kod mlađih od 25 godina.

Iako se radi o velikim postignućima većina ovih opcija liječenja dostupna je samo za liječenje raka krvi dok još uvijek mnogi onkološki pacijenti neće imati koristi od ovih terapija ili će kod njih doći do recidiva (povratka bolesti). Trenutno se u vodećim svjetskim institutima za rak radi na poboljšanju djelovanja ovih staničnih terapija na nekoliko načina. Kao prvo želi se proširiti broj vrsta raka koje se može liječiti ovim terapijama, a da bi se ovo ostvarilo potrebno je pronaći način kako pojačati djelovanje staničnih terapija i istražiti druge pristupe ciljanju stanica raka.

Većina staničnih terapija djeluje na način da prepoznaje mete na površini stanica raka, a trenutno se provode istraživanja s ciljem unaprjeđivanja tehnika koje bi omogućile staničnim terapijama da otkriju mete unutar stanica raka. Na taj način bi se značajno poboljšala sposobnost uništavanja stanica raka uz istodobno očuvanje zdravog tkiva. Trenutno u svijetu postoje aktivna klinička istraživanja koja istražuju primjenu staničnih terapija za liječenje raka pluća, bubrega, gušterače, jajnika i glioblastoma. Zasigurno će se započeti istraživanja i na drugim vrstama raka.

Osim toga, želja je učiniti stanične terapije sigurnijima. Trenutno, opcije liječenja staničnim terapijama zahtijevaju dugotrajne boravke u bolnici te nose rizik od nastanka ozbiljnih nuspojava. CAR NK stanice su biološki drugačije od ostalih staničnih terapija te su se u dosadašnjim klinički ispitivanjima pokazale kao vrlo sigurne. U konačnici, želja je da ove terapije budu dostupnije. Umjesto da pacijenti čekaju tjednima na izradu ovih terapija cilj je imati unaprijed gotove terapije. Na taj način bi ove terapije mogle biti odmah dostupne i spremne za primjenu na pacijentima ubrzavajući na taj način sposobnost da se pravom pacijentu pruži prava terapija čim ju on zatreba.

Što se tiče budućnosti stanične terapije mnogi ovu terapiju smatraju kao revolucionarni zlatni standard liječenja raka što podrazumijeva personalizirano, visoko specijalizirano, sigurno i odmah dostupno liječenje. Vizija ovog načina liječenja podrazumijeva dinamične inženjerske platforme koje omogućuju inženjering staničnih terapija s pravom kombinacijom elemenata za uspješno kretanje tijelom pacijenta s ciljem uništavanja raka uz istovremenu poštedu zdravih stanica. Ako se pronađu nove mete ili prepreke koje trenutne terapije ne mogu riješiti ova platforma će omogućiti brzu prilagodbu i testiranje novih protumjera.  Cilj je imati ove stanične terapije unaprijed spremne za pacijente umjesto da pacijenti tjednima čekaju na njihovu kompliciranu proizvodnju. Osim toga, stanične terapije trebaju biti sigurne bez da uzrokuju jake autoimune reakcije. Trebale bi se primjenjivati u ambulantnim uvjetima kao imunoterapija i kemoterapija tako da pacijenti ne moraju provoditi tjedne u bolničkom krevetu.

Izvor: https://www.mdanderson.org/cancerwise/what-is-the-future-of-cell-therapy-in-cancer-treatment.h00-159702279.html?cmpid=email

Podijeli

NOVOSTI

Stres opisuje ono što ljudi doživljavaju kada su pod mentalnim, fizičkim ili emocionalnim pritiskom. Neki od fizičkih simptoma i znakova...

Sudjelovanje u iskrenom dijalogu s pacijentima predstavlja važan klinički izazov vezano uz brz napredak u primjeni terapija za ozbiljna medicinska...

Dana 01.08.2024. godine na snagu je stupila Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o socijalnoj skrbi (Službeni Glasnik Grada Zagreba...

Osim što snižavaju kolesterol, održavaju mozak zdravim i poboljšavaju mentalno zdravlje novo istraživanje provedeno na sveučilištu Georgia (SAD) sugerira da...

Liječenje raka prostate u ranoj fazi usmjereno je na mjesto nastanka raka i to najčešće kirurškim zahvatom ili radioterapijom. Liječenje...

Pošaljite nam poruku