Određene vrste terapije poput kemoterapije, radioterapije i kirurškog liječenja mogu utjecati na plodnost pacijenta. Kemoterapija i radioterapija mogu oštetiti jajašca ili spermu dok kirurški zahvati na reproduktivnim organima mogu smanjiti sposobnost začeća ili iznošenja trudnoće. Koliki će biti utjecaj navedenih terapija na plodnost ovisi o čimbenicima poput vrste i doze terapije, dobi i spolu pacijenta. Za pacijente je bitno da o rizicima plodnosti razgovaraju sa svojim liječničkim timom prije početka liječenja. U pojedinim vrhunskim centrima za rak tim liječnika, nakon početnog razgovora s pacijentima kojima je dijagnosticiran rak, upućuje pacijente medicinskoj sestri zaduženoj za program očuvanja plodnosti. Medicinska sestra s pacijentima razmatra specifične rizike od neplodnosti i opcije očuvanja plodnosti te ih upućuje specijalistima za očuvanje plodnosti.
Koje su opcije za očuvanje plodnosti dostupne pacijentima oboljelima od raka?
Metode očuvanja plodnosti uključuju zamrzavanje jajašca, pohranjivanje sperme, zamrzavanje embrija i očuvanje tkiva jajnika ili testisa. Za žene, zamrzavanje jajnih stanica ili embrija zahtjeva hormonsku stimulaciju za preuzimanje jajnih stanica što se obično može dovršiti za 10 do 14 dana. Sam postupak vađenja jajnih stanica je jednostavan i traje oko 15 minuta te se izvodi pod laganim sedativima. Smatra se da je pouzdanije zamrzavati embrije (oplođena jajna stanica spermijem) i možda malo učinkovitije od zamrzavanja jajnih stanica. Studije pokazuju da proces stimuliranja jajnika zbog ekstrakcije jajnih stanica ne povećava rizik od nastanka ili pogoršanja raka jajnika ili raka dojke jer stvarna apsolutna količina izloženosti povišenom estrogenu nije velika. Zamrzavanje tkiva jajnika je opcija koja se razmatra kod žena sa značajno visokim rizikom od smanjenja plodnosti. Radi se o kirurškom uklanjanju jajnika gdje se vanjsko tkivo u kojem se nalaze jajašca dijeli na trake i pohranjuje. To su nezrela jaja. Radi se o drugačijoj tehnologiji od zamrzavanja zrelih jajnih stanica te se može provesti i nakon početka liječenja pacijenta. U pojedinim klinikama se pacijenticama nudi opcija neke vrste „gašenja“ jajnika i induciranja privremene menopauze lijekom Lupron. Na taj način čineći jajnik manje metabolički aktivnim on se manje izlaže citotoksičnim lijekovima. Postoje podaci koji sugeriraju da će kod žena postojati veća vjerojatnost vraćanja menstruacije nakon liječenja kemoterapijom ako su im jajnici bili zaštićeni terapijom lijekom Lupron. Muškarci mogu pohraniti spermu jednostavnim postupkom prikupljanja sperme. Za prepubertetske pacijente ili one koji se ne mogu podvrgnuti ovim postupcima opcija, koja se smatra eksperimentalnom, je zamrzavanje tkiva jajnika ili testisa. Pacijentice također mogu koristiti lijekove poput supresije jajnika (blokiranje funkcije jajnika) zbog zaštite jajnika tijekom procesa liječenja.
Jeli očuvanje plodnosti sigurno za oboljele od raka?
Očuvanje plodnosti smatra se sigurnim za većinu pacijenata oboljelih od raka i ne ometa njihovo liječenje raka. Npr. protokoli hormonske stimulacije prilagođeni su kako bi se izbjegla pretjerana izloženost hormonima što bi potencijalno moglo potaknuti rak osjetljiv na hormone. Stručnjaci također blisko surađuju s onkolozima kako bi osigurali da vremenski raspored postupaka za očuvanje plodnosti ne odgađa hitno liječenje raka. Ove mjere opreza čine očuvanje plodnosti sigurnom opcijom za većinu pacijenata.
Kada pacijenti trebaju razmišljati o očuvanju plodnosti?
Pacijenti bi trebali razmišljati o očuvanju plodnosti što je prije moguće nakon dijagnoze raka. Rani razgovori daju više vremena za istraživanje opcija i koordinaciju onkološke skrbi. Odmah je potrebno započeti s ovim razgovorima jer postupci poput zamrzavanja jajne stanice ili embrija zahtijevaju hormonsku stimulaciju što može potrajati dva tjedna. Rano planiranje također pruža pacijentima priliku za snalaženje u logističkim izazovima kao što je pronalaženje odgovarajuće zdravstvene ustanove za očuvanje plodnosti.
Rano upućivanje specijalistima za plodnost osigurava pacijentima stručne upute o očuvanju svojih reproduktivnih mogućnosti prije početka liječenja raka. Specijalisti za plodnost blisko surađuju s onkolozima kako bi uskladili vrijeme procedure očuvanja plodnosti s hitnosti liječenja raka. Rano upućivanje također daje pacijentima vremena kako bi se mogli baviti logističkim ili emocionalnim brigama vezanim uz očuvanje plodnosti.
Kakva je podrška dostupna osobama koje su preživjele rak i suočavaju se s neplodnošću?
Za osobe koje su preživjele rak i dožive neplodnost nakon liječenja raka dostupne su opcije za žene i muškarce. To uključuje korištenje prethodno sačuvanih jajnih stanica, embrija ili sperme kao i alternativa poput donorskih jajnih stanica, sperme ili surogat majčinstva. Usvajanje djece je još jedna mogućnost za izgradnju obitelji. Preživjeli od raka često imaju koristi od emocionalne podrške, savjetovanja ili pridruživanja grupama za podršku kako bi lakše prebrodili izazove neplodnosti nakon liječenja raka. Ovi resursi mogu pomoći preživjelima od raka u rješavanju praktičnih i emocionalnih briga u vezi njihove reproduktivne budućnosti.
Koje su stope uspješnosti očuvanja plodnosti osoba oboljelih od raka?
Stope uspješnosti očuvanja plodnosti ovise o čimbenicima kao što su dob pacijenata, broj izvađenih jajnih stanica i primijenjena metoda. Za žene mlađe od 35 godina svaka smrznuta jajna stanica ima približno 80-90 % stopu preživljavanja nakon odmrzavanja, a 70-80 % ovih jajnih stanica će se vjerojatno oploditi. Za muškarce je zamrzavanje sperme vrlo učinkovito, a stope uspjeha uglavnom ovise o kvaliteti sperme prije zamrzavanja. Iako se ne mogu dati nikakva jamstva metode očuvanja plodnosti nude velike šanse da osobe nakon završetka liječenja imaju biološku djecu.
Izvor: link