Konferencija ESMO održana je 2024. godine u Barceloni te je okupila 30 000 liječnika specijalista iz područja onkologije i znanstvenika iz cijelog svijeta. Ovo su neka od ključnih postignuća u borbi protiv raka predstavljena na konferenciji:
Dojenje nakon dijagnoze raka dojke
Dvije međunarodne studije predstavljene na konferenciji pokazale su da žene koje doje nakon liječenja raka dojke nemaju veći rizik od vraćanja bolesti ili nastanka novih tumora. Ovo također vrijedi za žene koje su nositeljice BRCA mutacije, koja sama po sebi povećava vjerojatnost za nastanak raka dojke.
Nova kombinacija terapija za oboljele od raka pluća
Imunoterapija, koja potiče imunološki sustav na borbu protiv raka već se pokazala učinkovitim oružjem protiv raka pluća.
Druga faza kliničkog ispitivanja pokazuje obećavajuće rezultate protiv metastatskog raka pluća nemalih stanica. U ispitivanju je testirana nova kombinacija dviju različitih imunoterapija zajedno s kemoterpijom. Na ovaj način je povećana stopa odaziva na terapiju, odnosno povećava se broj pacijenata čiji se tumori smanjuju.
Rijedak rak povezan s trudnoćom
Kombinacija imunoterapije i kemoterapije daje izvrsne rezultate protiv vrlo rijetkog oblika raka povezanog s trudnoćom koji se razvija u posteljici. Rak se javlja samo u jednoj od svakih 10 000 trudnoća. Kombinacija ovih terapija dovela je do izlječenja kod 96 % pacijenata.
Umjetna inteligencija u svrhu personalizirane medicine
Ogromni algoritam umjetne inteligencije treniran na bazi podataka s više od milijardu slika tumora od oko 30 000 pacijenata iz SAD-a pokazuje obećavajući rezultat za buduće liječenje raka.
Model je sposoban otkriti određeni broj molekularnih anomalija i mutacija koje ljudsko oko ne može uvijek vidjeti.
Liječnici se nadaju da će im ova vrsta umjetne inteligencije pomoći ponuditi personalizirane terapije za svakog pojedinog pacijenta.
Nada za spas organa zahvaćenih rakom
Jedna od glavnih poruka na konferenciji ESMO bila je da kombinacija imunoterapije i radioterapije prije kirurškog zahvata poboljšava ukupne stope preživljavanja za osobe oboljele od sve većeg broja karcinoma uključujući rak dojke, mokraćnog mjehura i vrata maternice.
Također, čini se da primanje ovakvih terapija prije kirurških zahvata omogućuje i spašavanje samih zahvaćenih organa. Očuvanje organa je apsolutno neophodno za kvalitetu života oboljelih osoba koja je što bliža normalnoj.
Rezultati Istraživanja koji su predstavljeni na konferenciji pokazuju ohrabrujuće rezultate za očuvanje rektuma kod pacijenata s rakom koji zahvaća ovaj važan dio probavnog trakta. To se događa tek nakon što su terapije dovele do potpunog nestanka tumora.
Do sada je za liječenje ove vrste raka kirurški zahvat bio standard, ali čini se da ulazimo u novo razdoblje u kojem se kirurški zahvat može izbjeći.
Postoji nada da bi ova kombinacija terapija mogla imati potencijala za djelovanje na druge vrste raka poput raka grla, nosa i pluća.