Znanstvenik profesor Meglinski i njegov tim sa sveučilišta Aston (Velika Britanija) upotrijebili su svjetlo kako bi analizom kristala u dehidriranoj krvi pacijenta razvili bržu, jeftiniju i manje bolnu metodu otkrivanja raka prostate.
Profesor Meglinski upotrijebio je novu metodu rekonstrukcije slike temeljene na polarizaciji za analizu poliklristalnih struktura u osušenim uzorcima krvi. Proteini u krvi mijenjaju svoj oblik i način na koji se međusobno prilagođavaju tijekom ranih stadija bolesti poput raka.
Profesor Meglinski i njegov tim koristili su promjene u tercijarnoj strukturi proteina ili jedinstvenom 3D obliku zajedno s njegovom kvaternarnom strukturom, što je način na koji se višestruki proteini spajaju, kako bi otkrili i klasificirali stanice.
Ova tehnika omogućila je znanstvenicima da provedu detaljnu sloj po sloj analizu suhih krvnih razmaza što je ključno za prepoznavanje značajnih razlika između zdravih i kancerogenih uzoraka.
Znanstveni su analizirali 108 uzoraka krvnog filma iz tri skupine jednake veličine: zdravi dragovoljci, osobe s dijagnozom raka prostate i osobe s dijagnozom raka prostate i stanicama raka za koje postoji vjerojatnost agresivnijeg širenja.
Nalazi studije imali su stopu točnosti od 90 % za ranu dijagnostiku i klasifikaciju raka što je bolje od postojećih metoda probira. Također, s obzirom da se metoda temelji na uzorcima krvi umjesto biopsiji tkiva manje je traumatična i rizična za pacijente.
Ova visoka razina preciznosti u kombinaciji s neinvazivnom prirodom metode označava značajan napredak u tehnologiji tekuće biopsije. Ima velik potencijal u dijagnostici i ranom otkrivanja raka te praćenju pacijenata čime se uvelike poboljšavaju ishodi liječenja.