Prema Nacionalnom institutu za rak, SAD, kod oko 40% muškaraca i žena rak će biti dijagnosticiran u nekoj fazi života. Opće je poznato da rano otkrivanje raka prije nego je narastao i/ili se proširio na druge organe olakšava njegovo liječenje.
U području dijagnostike raka testovi krvi postaju sve popularniji kao način otkrivanja raka, ali još uvijek postoji zabrinutost kod liječničke struke vezano uz opravdanost ovih testova u pogledu poboljšanja ishoda za pacijente. Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) ove je godine najavila da će nametnuti strože kriterije za odobravanje stavljanja na tržište laboratorijskih testova za rano otkrivanje raka.
Tvrtka iz Dalasa, SAD, Cancer Check Labs, razvila je novi test krvi za koji tvrdi da može otkriti rak ranije nego ikad prije. Test se naziva „revolucijom“ u ranom otkrivanju više od 200 vrsta raka vađenjem krvi. Naime, radi se o tehnologiji s nešto drugačijim pristupom. Dok mnogi drugi testovi krvi nastoje pronaći kemikalije, proteine ili ostatke DNA izlučene iz stanica tumora koji bi mogli ukazivati na to da netko ima rak novom tehnologijom primijenjenom u testu krvi Cancer Check moguće je iz uzorka krvi izdvojiti cijele tumorske stanice. Cijena testa je 1495 dolara, a služi za otkrivanje više od 200 vrsta raka iz 40 ml uzorka krvi pacijenta. Testom se nastoje otkriti solidni tumori koji nastaju u organima kao što su rak dojke, gušterače i pluća.
Tumor izlučuje cirkulirajuće tumorske stanice koje putuju kroz krvotok i mogu ukazivati da osoba ima rak. Prema izjavama proizvođaču testa isti može u velikim razmjerima ekstrahirati tumorske stanice iz krvi. Dakle, Cancer Check testom prvo se utvrđuje jesu li tumorske stanice prisutne, a zatim se drugim vađenjem krvi pokušava utvrditi iz kojeg su organa ove stanice došle.
Test nije namijenjen za otkrivanje raka krvi, ali tvrtka radi na razvoju nove tehnologije za otkrivanje i ove vrste raka.
Osim što je test dosta skup, što ga čini teže dostupnim za testiranje na većoj populaciji, prema Nacionalnom institutu za rak, SAD, izazov vezan uz ovakve testove za rano otkrivanje raka je hoće li predstavljati problem za zdravlje osoba. Naime, ponekad će imunološki sustav pacijenta otkriti rak i uništiti ga. Također, rano otkrivanje raka ne znači uvijek da se rak može učinkovito liječiti.
Rizik od pretjerane dijagnoze podrazumijeva pronalaženje raka koji možda nikada neće biti štetan ili može dovesti do nepotrebnog liječenja. Još uvijek nije jasno da li probir za određene vrste raka smanjuje smrtnost. Isto tako, neki testovi mogu dati i lažno pozitivne rezultate.
Tvrtka Cancer Check Labs tvrdi da ovaj test krvi funkcionira slično biopsiji tkiva te da samim time nema velikog rizika od lažno pozitivnog rezultata.
U svibnju 2024. tvrtka je objavila informaciju da je njihov test otkrio kancerogene stanice u uzorku krvi kad je tumor bio u stadiju 0. Rak stadija 0 odnosi se na abnormalne stanice koje bi mogle postati rak ili se proširiti.
Pojedini znanstvenici su još skeptični prema ovim tvrdnjama te smatraju da je za objektivnije zaključivanje potrebno test učiniti više javno dostupnim te potvrditi specifičnost i osjetljivost testa.
U svakom slučaju testovi krvi novo su područje istraživanja u dijagnostici raka. Prema tvrdnji tvrtke Cancer Check Labs nitko osim njih do danas u jednom testu krvi nije uspio otkriti cirkulirajuće tumorske stanice s tako visokom preciznošću.