Muškarci s dijagnozom raka prostate koji se liječe radioterapijom imaju značajne nuspojave kao što su umor, problemi sa spavanjem, tjeskoba, depresija. Novo istraživanje na Northwestern Unversity (SAD) pokazalo je da je slušanje mindfulness audio snimki znatno ublažilo ove simptome.
Dok su ležali i primali dnevnu dozu radioterapije u trajanju od 5 do 15 minuta muški pacijenti koji su sudjelovali u studiji slušali su kratke (3 do 6 minuta) audio snimke koje su od njih tražile da se usredotoče na dah, držanje, zvukove i okolinu.
Naglašava se da je ovaj oblik podrške liječenju posebno značajan za muške pacijente koji se u odnosu na žene znatno manje odazivaju na sudjelovanje u organiziranim programima podrške pacijentima za vrijeme i nakon završetka liječenja.
Nuspojave liječenja kod muškaraca koji su sudjelovali u mindfulness intervenciji bile su značajno manje u odnosu na muškarce u kontrolnoj skupini koji su slušali opuštajuću glazbu tijekom radioterapije. Skupina pacijenata koja je slušala mindfulness audio zapis imala je klinički značajno smanjenje umora i poremećaja spavanja, dok su se ovi simptomi pogoršali kod kontolne skupine pacijenata.
Mindfulness (eng. Mindfulness-Based Cognitive Therapy – MBCT) se jednostavno prevodi kao usredotočena svjesnost, odnosno aspekt svijesti koji nastaje kroz usmjeravanje naše pažnje i pozornosti na određene misli, emocije ili stvari prisutne u sadašnjem trenutku. Poznato je da mindfulness pomaže ljudima na dva načina: Jedan način je kroz parasimpatički živčani sustav izazivanjem reakcije opuštanja, dok je drugi način kroz regulaciju emocija.
Izvor: https://medicalxpress.com/news/2024-04-mindfulness-audios-physical-emotional-side.html