Zdrava tjelesna težina je ona uz koju se najviše smanjuju izgledi da obolite od niza bolesti koje može uzrokovati prevelika količina tjelesne masnoće i to osobito od nekih vrsta raka, ali i od srčane i šećerne bolesti. Često se izrazima „prekomjerna tjelesna težina” i „pretilost” opisuje tijelo u kojem se nakupilo previše masnoća. Procijenjeno je da je rizik od raka kod osoba koje održavaju zdravu tjelesnu težinu (indeks tjelesne mase – ITM između 18,5 i 25 kg/m2) približno 6 % niži u usporedbi s onima koje su pretile (ITM iznad 30 kg/m2).
Mjerenje opsega struka još je jedan koristan način utvrđivanja ima li netko povišen rizik od zdravstvenih problema zbog prevelike količine masnoća. Opseg struka veći od 102 cm kod muškaraca i 88 cm kod žena ukazuje na visoki rizik. Opseg struka manji od 94 cm kod muškaraca i 80 cm kod žena ukazuje na nizak rizik, a vrijednosti između tih ukazuju na srednje visok rizik.
Zbog prevelike količine tjelesnih masnoća dolazi do nastanka upala u organizmu te se povećavaju razine nekih hormona čime raste vjerojatnost diobe i rasta stanica, a zbog čega se povećava i vjerojatnost za nastanak nekih vrsta raka (rak debelog crijeva, bubrega, jednjaka, gušterače i žučnog mjehura, a kod žena još i rak dojke (kod žena u postmenopauzi), sluznice maternice (endometrij) i jajnika.
Kako se ne biste udebljali, morate nastaviti sa zdravom prehranom, a pri tome posebno pomaže što češća tjelesna aktivnost. Kod mršavljenja se preporučuje da istovremeno smanjite unos energije (kalorija) i povećate tjelesnu aktivnost.