Personalizirana medicina podrazumijeva da se medicinska skrb o pacijentu temelji na njegovim genima i specifičnoj bolesti. Geni su informacije koje stanicama u tijelu govore kako da rastu i razvijaju se. Personalizirana medicina u liječenju raka proizlazi iz studija ljudskih gena i gena u različitim vrstama raka. Personalizirani lijekovi protiv raka mogu manje utjecati na zdrave stanice, a više na stanice koje su dio raka.
Personalizirana medicina podrazumijeva usklađivanje liječenja s genima pacijenta i s genima raka, kao i predviđanje koja je vjerojatnost da će se rak vratiti (rizik od recidiva).
Primjeri personalizirane medicine su:
- Ciljana terapija – podrazumijeva ciljanje na specifične gene i proteine koji omogućuju određenom karcinomu da raste i preživi. Svake godine se pronalaze novi specifični geni i proteini te lijekovi koji na njih djeluju.
- Farmakogenomika – podrazumijeva proučavanje kako geni pacijenta utječu na njegov odgovor na lijekove. Npr. neka osoba može procesuirati neki lijek brže nego većina drugih ljudi što bi onda značilo da će trebati veću dozu lijeka da bi mu djelovanje bilo tako dobro kao kod većine ljudi. S druge strane, neka osoba može procesuirati neki lijek sporije od većine ljudi. Tako lijek ostaje duže u krvotoku nego inače te će posljedično osoba možda imati više nuspojava ili će trebati nižu dozu lijeka.
Personalizirano liječenje još uvijek nije dostupno za sve vrste raka te su neke personalizirane terapije dostupne samo u kliničkim studijama. Genetsko testiranje je dosta skupo te traje duže vrijeme.