Search
Close this search box.

Kirurgija

Kirurgija u liječenju raka predstavlja operaciju ili postupak uklanjanja tumora i eventualno tkiva u blizini tumora. Predstavlja najstariju vrstu liječenja raka i još uvijek se dosta primjenjuje u liječenju različitih vrsta raka. Liječnik koji je specijaliziran za kirurgiju raka naziva se „onkološki kirurg“.

Kirurgija se može primijeniti i u slučaju kad se želi utvrditi da li pacijent ima rak, gdje je rak lociran, da li se je rak proširio na druge organe u tijelu.

Kirurgija se može provesti iz različitih razloga u onkološkoj skrbi:

  • Dijagnoza – biopsija je glavni način dijagnosticiranja mnogih vrsta raka (mali rez na koži, aspiracija tankom iglom, slikovno vođena biopsija)
  • Stadij – operacija zbog saznanja o stadiju raka radi se kako bi se saznalo koliko je tumor velik, je li se proširio i ako jest gdje. Liječnik može ukloniti cijeli tumor ili uzeti uzorak. Također mogu uzeti za analizu neke limfne čvorove u blizini raka kako bi se saznalo je li se tumor proširio.
  • Uklanjanje tumora – to je uobičajene vrsta kirurške operacije raka. Pri tome kirurg obično izvadi tumor i dio zdravog tkiva blizu njega. Tkivo oko tumora se naziva rub (margina). Postoje manje invazivne kirurške opcije za uklanjanje tumora poput laparaskopske kirurgije ili robotske kirurgije što znači manje boli i brži oporavak.
  • Debulking – operacija kojom se otklanja dio, ali ne cijeli tumor. Kirurg možda uvijek neće moći ukloniti cijeli tumor jer bi pritom mogao oštetiti druge dijelove tijela pacijenta. Ovom metodom se uklanja što je moguće više tumora.
  • Palijativna kirurgija – cilj palijativne kirurgije je ublažiti nuspojave uzrokovanje tumorom. Pacijentu se može poboljšati kvaliteta života ako ima rak u poodmakloj fazi.
  • Rekonstruktivna kirurgija – liječenje raka može promijeniti izgled ili funkcioniranje tijela pacijenta. Rekonstruktivna kirurgija može pomoći kod učinaka liječenja raka. Ponekad se rekonstruktivna kirurgija radi u isto vrijeme kada se tumor uklanja. Primjeri uključuju rekonstrukciju dojke nakon mastektomije i kirurška operacija za vraćanje izgleda i funkcije nakon operacije glave i vrata.
  • Prevencija – može se provesti kirurška operacija radi smanjenja rizika od nastanka raka. Npr. ako se prilikom kolonoskopije pronađe polip obično se preporuči operacija za njegovo uklanjanje. Drugi primjer je kada se ženama s visokim rizikom od nastanka raka dojke ili jajnika uklone dojke ili jajnici.

 

Uobičajene vrste minimalno invazivnih operacija su:

  • Laparaskopka kirurgija – liječnik napravi nekoliko malih rezova na koži te kroz jedan rez ubaci taknu osvijetljenu cijev s kamerom. Kroz druge rezove se postavljaju instrumenti radi obavljanja operacije. Za ovu vrstu operacije se može koristiti i robot.
  • Laserska kirurgija – za uništavanje tkiva koristi se uski snop svijetla visokog intenziteta.
  • Kriokirurgija – tekući dušik koristi se za zamrzavanje i ubijanje abnormalnih stanica
  • Mohsova kirurgija – koristi se za liječenje raka kože, gdje se uklanja jedan po jedan tanki sloj raka.
  • Endoskopija – uzimaju se uzorci tkiva koje pregledava patolog. Koristi se za pregled tkiva unutar organa poput debelog crijeva, mjehura. Koristi tanku fleksibilnu cijev sa svjetlom i kamerom na vrhu

Podijeli

NOVOSTI

Sudjelovanje u iskrenom dijalogu s pacijentima predstavlja važan klinički izazov vezano uz brz napredak u primjeni terapija za ozbiljna medicinska...

Dana 01.08.2024. godine na snagu je stupila Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o socijalnoj skrbi (Službeni Glasnik Grada Zagreba...

Osim što snižavaju kolesterol, održavaju mozak zdravim i poboljšavaju mentalno zdravlje novo istraživanje provedeno na sveučilištu Georgia (SAD) sugerira da...

Liječenje raka prostate u ranoj fazi usmjereno je na mjesto nastanka raka i to najčešće kirurškim zahvatom ili radioterapijom. Liječenje...

Što bi trebalo znati vezano uz dijagnozu raka dojke kod mlađih osoba Dijagnoza raka dojke predstavlja šok za osobu bilo...

Pošaljite nam poruku